Najbardziej podziwiane osoby na świecie

Bill Gates i Angelina Jolie nie mają sobie równych w globalnym rankingu podziwu, ale w Polsce przegrywają z lokalnymi bohaterami.

Bill Gates i Angelina Jolie zostali uznani po raz kolejny za najbardziej podziwianych ludzi na świecie — wynika z dorocznego badania organizacji YouGov.

Bill Gates w świadomości społecznej funkcjonuje nie tylko jako jeden z najbogatszych ludzi świata z majątkiem 90 mld USD, ale także jako czołowy filantrop, którego fundacja charytatywna pomaga w różnych zakątkach globu.
Zobacz więcej

KASA TO NIE WSZYSTKO:

Bill Gates w świadomości społecznej funkcjonuje nie tylko jako jeden z najbogatszych ludzi świata z majątkiem 90 mld USD, ale także jako czołowy filantrop, którego fundacja charytatywna pomaga w różnych zakątkach globu. Fot. Bloomberg

Współtwórca potęgi koncernu Microsoft zwyciężył wśród mężczyzn, a popularna aktorka okazała się liderką wśród kobiet. Bill Gates jest na szczycie od początku przygotowywania przez YouGov rankingu podziwu, natomiast Angelina Jolie jest niepokonana od 2015 r. To wtedy wprowadzono podział według płci. Niezmiennie wysoko plasuje się była amerykańska para prezydencka, co z pewnością dobrze wróży inicjatywom podejmowanym przez państwa Obamów.

YouGov, brytyjska firma badawcza, poszerzyła w tym roku badanie o opinie zebrane w 35 krajach. Przeprowadziła 37 tys. wywiadów. Wyniki zebrane w poszczególnych krajach składają się na globalną listę, ale były ważone w celu odzwierciedlenia wielkości populacji danego państwa. YouGov najpierw poprosił panelistów o stworzenie listy 20 podziwianych osób w każdej kategorii (dodano też 10 lokalnych postaci dla każdego kraju), a następnie na bazie tej listy przeprowadził szersze badania.

W globalnym rankingu kobiet dominują panie związane z show-biznesem — aż 14 miejsc zajęły aktorki, piosenkarki lub prezenterki telewizyjne, choć trzeba zaznaczyć, że zarówno Jolie, jak i Emma Watson są znane nie tylko z gry aktorskiej,ale także z pracy humanitarnej. Malala Yousafzai, młoda aktywistka i laureatka Nobla, wyprzedza niemiecką kanclerz Angelę Merkel, ale największy skok w rankingu zanotowała Watson, która w poprzedniej edycji była siedem pozycji niżej.

Na liście panów spory awans zanotował Jack Ma, chiński przedsiębiorca, jeden z najbogatszych ludzi na świecie i współzałożyciel koncernu internetowego Alibaba. W tegorocznym badaniu wskoczył na piąte miejsce, poprzednio był 10. Co ciekawe, Władimir Putin jest oczko wyżej niż Dalajlama, a tuż za czołówką, bo na 12. miejscu, plasuje się inwestor Warren Buffett, który wyprzedza byłego piłkarza Davida Beckhama, miliardera Elona Muska, słynnego koszykarza Michaela Jordana i papieża Franciszka, który zanotował spadek o trzy miejsca.

Kogo najbardziej podziwiają Polacy? W rankingu mężczyzn najlepsze notowania ma Jerzy Owsiak, który wyprzedza Roberta Lewandowskiego i Adama Małysza. Tuż za podium jest Bill Gates. Jarosław Kaczyński pokonał Andrzeja Dudę, Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska, ale ustępuje Lechowi Wałęsie i Robertowi Biedroniowi. Na czele listy kobiet jest Anna Dymna, potem są Martyna Wojciechowska, Justyna Kowalczyk i Janina Ochojska. Piąte miejsce zajmuje Angelina Jolie.

Najbardziej podziwiani

Kobiety:

1. Angelina Jolie

2. Michelle Obama

3. Oprah Winfrey

4. Elżbieta II

5. Hillary Clinton

6. Emma Watson

7. Malala Yousafzai

8. Angela Merkel

9. Taylor Swift

10. Madonna

Mężczyźni:

1. Bill Gates

2. Barack Obama

3. Jackie Chan

4. Xi Jinping

5. Jack Ma

6. Władimir Putin

7. Dalajlama

8. Narendra Modi

9. Amitabh Bachchan

10. Cristiano Ronaldo

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu