Najdłuższa spadkowa passa złota od maja

Notowania złota spadają w poniedziałek siódmy dzień z rzędu, po tym jak jastrzębi wydźwięk uwag szefowej Fedu Janet Yellen obudził oczekiwania na podwyżkę stóp w USA.

Notowania złota w ostatnich 12 miesiącach
Zobacz więcej

Notowania złota w ostatnich 12 miesiącach Bloomberg

W poniedziałek po południu notowania złota zniżkują o 0,1 proc., do 1320 USD za uncję. To już siódma z rzędu zniżkowa sesja na tym rynku, a w cenach zamknięcia za kruszec płaci się już najmniej od miesiąca. W piątek szefowa Fedu Janet Yellen przyznała, że argumenty za zaostrzeniem polityki są mocniejsze niż do tej pory, a jej zastępca Stanley Fischer zapowiedział, że do podwyżki stóp może dojść jeszcze na wrześniowym posiedzeniu władz monetarnych. To byłaby zła wiadomość dla inwestujących w kruszce, a to dlatego że zmniejszyłaby atrakcyjność  nie oferującego odsetek złota na tle depozytów.

- Rynek przyjął to jako sygnał do przegrupowania z założeniem perspektyw bardziej jastrzębiej polityki Fedu, co oznacza też mniej sprzyjające nastawienie do złota – komentował w rozmowie z Bloombergiem Bryan Lum, strateg firmy brokerskiej Phillip Futures.

Notowania instrumentów opartych na stopach procentowych wskazywały w piątek na 42-procentowe prawdopodobieństwo wrześniowej podwyżki stóp procentowych Fedu, podczas gdy jeszcze tydzień wcześniej szacowano je na zaledwie 22 proc. Pogarszające się nastawienie inwestorów do złota, które od początku roku zyskało aż 24,4 proc., widać było także po zmniejszających się pozycjach inwestorów nastawionych na umocnienie kruscu. Aktywa funduszy ETF opartych na złocie zmniejszyły się w piątek o 1,4 tony do 2,03 tys. ton.

Mimo to zdaniem Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl, to tylko krótka korekta, a notowania złota już wkrótce powinny wrócić do zwyżek.


Notowania złota w ostatnich 12 miesiącach, w USD za uncję. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu