Najdłuższy od trzech lat rajd dolara

Od kiedy Fed zaskoczył inwestorów gołębim zwrotem w swojej retoryce, dolar umocnił się o 1,5 proc.

W poniedziałek obliczany przez agencję Bloomberg indeks dolara rósł ósmy dzień z rzędu, zyskując w tym czasie 1,5 proc. Seria zwyżek, która rozpoczęła się po styczniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, jest już najdłuższa od stycznia 2016 r. Paradoksalnie, amerykańska waluta zaczęła zyskiwać, kiedy Fed zaskoczył inwestorów zmianą stanowiska na gołębie (szef instytucji Jerome Powell zapowiedział ostrożność, jeśli chodzi o kolejne podwyżki stóp, nie wykluczył też wstrzymania się z dalszą redukcją bilansu). Choć w reakcji na wydźwięk posiedzenia amerykańskich władz monetarnych indeks dolara spadł pod koniec stycznia chwilowo najniżej od czterech miesięcy, to już w poniedziałek był w skali tego roku na plusie.

Inwestorzy mogli do pewnego stopnia postępować zgodnie z zasadą „kupuj plotki, sprzedawaj fakty” - gołębi zwrot w polityce Fedu był oczekiwany za sprawą zawirowań rynkowych z ostatniego kwartału 2018 r. Jednak z drugiej strony dane, jakie pojawiały się od tamtego czasu w USA, były znacznie leprze od tych ze strefy euro (korzystną wiadomością było też porozumienie między republikanami a demokratami, umożliwiające uniknięcie kolejnego zamknięcia instytucji rządowych). Dodatkowo zmiana w polityce Fedu może ośmielić do łagodzenia nastawienie również pozostałe główne banki centralne, co rzeczywiście powinno fundamentalnie wesprzeć dolara.

Choć większość instytucji finansowych oczekuje, że dolara będzie słabł, to ostatnio z tego chóru wyłamało się BNP Paribas AM. Francuskie towarzystwo inwestycyjne, które wcześniej oczekiwało osłabienia dolara w 2019 r., obecnie zapowiada, że w pierwszej połowie roku amerykańska waluta umocni się o 5 proc.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy