Najdłuższy wzrost cen ropy od czterech lat

opublikowano: 29-04-2022, 08:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kwiecień będzie piątym z rzędu miesiącem wzrostu cen ropy. Tak długi okres zwyżki ceny surowca ostatni raz zdarzył się na początku 2018 roku, informuje Bloomberg.

Ropa WTI drożeje w kwietniu o ponad 6 proc. w związku z rosnącym przekonaniem o zbliżającym się wprowadzeniem przez Unię Europejską embargo na import surowca z Rosji. Większy wzrost ceny ropy hamowany jest przez obawy spadku popytu w Chinach w związku z ograniczającymi aktywność restrykcjami wprowadzanymi w ramach walki z epidemią koronawirusa.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Zakłócenie dostaw rosyjskiej ropy jest jak dotąd ograniczone, ale presja rośnie – powiedział Victor Shum z S&P Global Commodity Insights. – Największe wzmożenie epidemii w Chinach od początku 2020 roku wciąż nie słabnie. COVID-19 wciąż nie skończył z rynkiem ropy – dodał.

W piątek rano kurs ropy WTI z wiodącego kontraktu rośnie o 0,6 proc. do 106 USD. Ropa Brent z wiodącego kontraktu drożeje o 0,7 proc. do 108,32 USD. W kwietniu jej cena rośnie o ok. 3,5 proc.

Ropa WTI zdrożała w tym roku o 40 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy o 67 proc. Ropa Brent jest o 39 proc. droższa niż na koniec ubiegłego roku i 61 proc. droższa niż 12 miesięcy temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane