Najdrożej jest w pobliżu starówki

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 26-05-2009, 14:29

Czy warto kupić teraz mieszkanie w  Krakowie? Czy lepiej poczekać? W podjęciu decyzji może pomóc cenowa mapa miasta. Prawdziwa mapa cenowa.

ZOBACZ CENY ULICA PO ULICY

Mapę stworzyli eksperci z działu badań i analiz firmy Emmerson Evaluation. Opracowanie powstało na podstawie danych zebranych z aktów notarialnych. Zaskoczenia raczej nie ma. Podobnie jak w innych polskich miastach ceny determinuje lokalizacja. Im bliżej krakowskiej starówki, tym drożej, jednak ofert z tego rejonu pojawia się bardzo mało. Najtańsza jest natomiast Nowa Huta.

Ceny dalej w dół
Śródmieście to najdroższa dzielnica Krakowa. W ubiegłym roku średnia cena transakcyjna wyniosła tu 7,8 tys. zł za mkw.

Na kolejnych miejscach znalazły się Podgórze i Krowodrza.

Za mieszkanie trzeba zapłacić tutaj od około 6,65 do 7,3 tys. zł za mkw. Tymczasem w Nowej Hucie można znaleźć lokal już za około 5,5 tys. zł za mkw.

Największe różnice pomiędzy średnią ceną ofertową, a transakcyjną występują w Śródmieściu. Różnice sięgają tu prawie 1,7 tys. zł za mkw., a w drugiej co do wysokości cen dzielnicy Krakowa — Krowodrzy około 1,15 tys. zł za mkw.

Trzecie pod względem wysokości cen jest Podgórze. W tej dzielnicy dokonuje się jednocześnie najwięcej transakcji, ale różnica pomiędzy ceną pojawiającą się w ofercie i transakcyjną wynosi zaledwie 520 zł za mkw.

Dla porównania w Nowej Hucie to blisko 740 zł za mkw.

Z danych zebranych przez ekspertów Emmerson Evaluation wynika jednocześnie, że w tym roku utrzymuje się w Krakowie tendencja spadku cen. Jednak maleją one niejednakowo. Przykład?

Zebrane do tej pory informacje pokazują, że średnia cena transakcji odnotowanych w dzielnicy Podgórze w 2009 r. była niższa aż o 15 proc. w porównaniu z wartościami notowanymi w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tymczasem w rejonie Krowodrzy wstępne dane wskazują na spadek cen rzędu zaledwie 4 procent.

Nowa Huta jest dzielnicą najtańszą, bo dominuje tu budownictwo z wielkiej płyty. Ceny lokali wynoszą średnio od 5 do około 6 tys. zł za mkw. Jednak obrót lokalami nie jest tu zbyt częsty. Mieszkania wykończone najczęściej w standardzie podstawowym są z reguły wynajmowane studentom.

Zobacz rozmowę z ekspertem Emmersona na temat cen:

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Najdrożej jest w pobliżu starówki