Najdroższy biurowiec w Gdańsku

opublikowano: 05-03-2019, 22:00

Inwestorzy na rynku nieruchomości biurowych polubili polskie miasta regionalne.

Grupa ISOC, inwestor z Filipin, podpisała 5 marca ostateczną umowę zakupu budynku Argon w kompleksie biurowym Alchemia w Gdańsku. Transakcja, warta ok. 92 mln EUR netto, jest największą w historii firmy Torus, dewelopera obiektu, a także trójmiejskiego rynku biurowego. Jest to również jedna z trzech największych transakcji sprzedaży pojedynczego budynku biurowego w miastach regionalnych w Polsce.

Argon to jeden z najdroższych, lecz także największych
wolnostojących biurowców w Polsce.
Zobacz więcej

NIERUCHOMOŚCI KOMERCYJNE:

Argon to jeden z najdroższych, lecz także największych wolnostojących biurowców w Polsce. Fot. ARC

Argon, trzeci etap Alchemii, to jeden z największych wolnostojących biurowców w Polsce i najbardziej prestiżowo ulokowany budynek całego kompleksu. Jego całkowita powierzchnia najmu to blisko 38 tys. mkw., z czego na biura przypada ponad 36 tys. mkw. Obecnie wynajęte jest blisko 90 proc. powierzchni, a najemcami są m.in. Lufthansa Systems Poland, Marine Harvest, Luxoft i Grupa Wirtualna Polska. Budynek certyfikowany jest w LEED na najwyższym poziomie — platinum. Kupujący, grupa ISOC, prowadzi projekty w zakresie logistyki łańcucha chłodniczego, energii, infrastruktury i nieruchomości na Filipinach. W Polsce reprezentuje ją partner, Augusta Cracovia, przy wsparciu doradczym firm Greenberg Traurig, JLL, Dil Polska Baumanagement oraz Infinity Partners. Transakcja została sfinansowana przez Bank BGŻ BNP Paribas. Torus jest jednym z liderów wśród polskich deweloperów biurowych. Ma już na koncie sześć transakcji sprzedaży swoich nieruchomości biurowych pięciu różnym funduszom — łącznie za blisko 280 mln EUR. W sprzedaży biurowca Argon doradzała mu międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield.

— Spośród znanych transakcji najdroższym kompleksem biurowym w miastach regionalnych jest Quattro Business Park w Krakowie, kupiony w 2018 r. przez fundusz Globalworth za 139 mln EUR. W czołówce są także: zakup przez Union Investment budynku biurowego Dominikański Square we Wrocławiu w 2015 r. oraz przejęcie krakowskiego kompleksu biurowego DOT przez Golden Star Group w 2017 r. Do największych portfelowych transakcji odnotowanych na rynkach regionalnych należy zakup przez Revetas portfela budynków TriGranit, w skład którego wchodziły nieruchomości znajdujące m.in. w Katowicach i Krakowie, o całkowitej wartości przekraczającej 450 mln EUR — mówi Karolina Wójcik-Wrześniewska, ekspert z działu doradztwa inwestycyjnego w firmie doradczej Savills.

92 mln EUR Tyle była warta transakcja zakupu budynku Argon przez inwestora z Filipin.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy