Najemcy będą mieli w czym wybierać

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 02-01-2013, 19:00

Deweloperzy nie przestają budować. W najbliższych latach podaż przekroczy 1,2 mln mkw.

Podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce przekroczyła w tym roku 6,5 mln mkw. Tylko w Warszawie w ostatnich dwunastu miesiącach deweloperzy oddali biurowce o łącznej powierzchni 300 tys. mkw. W regionach przybyło 400 tys. mkw. biur. Nie gorzej zapowiadają się najbliższe dwa lata. W budowie jest ponad 1,2 mln mkw., z czego 700 tys. mkw. w stolicy, a 500 tys. mkw. w regionach. Część tej powierzchni zostanie oddana do użytku już w przyszłym roku.

— W najbliższych dwóch latach w Warszawie zostanie oddanych do użytku wiele inwestycji biurowych. Rynek może nie być w stanie wchłonąć w krótkim czasie takiej powierzchni, dlatego istnieje możliwość wzrostu poziomu pustostanów. W stolicach regionów popyt najemców z sektora BPO na biura powinien się utrzymywać na stosunkowo wysokim poziomie — prognozuje Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Czynsze do poprawki

Przy rosnącej podaży w tym roku inwestorom udawało się utrzymywać czynsze na stałym poziomie — od 12 do 27 EUR/ mkw. w Warszawie i od 11 do 17 EUR/mkw. w stolicach regionów. Jak będzie w przyszłym roku, czy deweloperzy zgodzą się na obniżki?

— W 2013 r. najemcy będą częściej poszukiwali oszczędności, dlatego mogą się przenosić do tańszych biur. Niektórzy, by zaoszczędzić, będą się decydować na podnajmy. Innym zjawiskiem, przy potencjalnie rosnącej liczbie pustostanów, może być większa elastyczność deweloperów przy wynajmowaniu mniejszych powierzchni. Byłaby to szansa dla mniejszych najemców, zainteresowanych wynajmem powierzchni w nowoczesnym biurowcu — wyjaśnia Łukasz Kałędkiewicz.

Deweloperzy muszą się przygotować na większą rywalizację. Nie wystarczy już postawić biurowiec w dobrym miejscu, by przyciągnąć najemców.

— Na trudnym rynku wygrają projekty ciekawe, oferujące najemcom nie tylko standardowe biura, ale też powierzchnie wielofunkcyjne, całą infrastrukturę i wartość dodaną, np. zrównoważone, ekologiczne budownictwo — ocenia Kinga Nowakowska, dyrektor działów asset management, sprzedaży i marketingu w Grupie Capital Park.

Wyścig z czasem

Wraz z rosnącą liczbą nowoczesnych biurowców problem będą mieli inwestorzy i zarządcy starszych budynków klasy B i C. Część budynków będzie remontowana, modernizowana lub wyburzana pod budowę nowych. Odświeżone i dostosowane do potrzeb nowych najemców zostaną m.in. wieża na ul. Twardej i biurowiec przy ul. Moniuszki w Warszawie — oba po Telekomunikacji Polskiej oraz dwie nieruchomości inwestora IPC — na ul. Koszykowej i projekt Chmielna 134 (dawny Aktyn). Wyburzony ma być natomiast Ilmet przy Rondzie ONZ, w jego miejsce inwestor zapowiedział budowę dwa razy wyższego wieżowca. Pozyskanie pieniędzy na modernizację i rewitalizację starszych nieruchomości to wyzwanie dla inwestorów. Banki dokładnie analizują wszystkie inwestycje, zanim zdecydują się na ich finansowanie. Łatwiej mają inwestorzy, którzy mogą pokazać określoną liczbę umów przednajmu. Na warszawski rynek nieruchomości w przyszłym roku i kolejnych latach nadal będzie wpływała budowa II linii metra.

— Dzięki budowie drugiej linii metra szybko rozwija się rynek biurowy w dzielnicy Wola. Druga linia metra to także impuls dla Powiśla, gdzie powstaje kilka ciekawych projektów, w tym kameralny biurowiec Carpathia. W dłuższym czasie należy się spodziewać wzrostu popytu na biura na Bielanach i Pradze — podsumowuje Łukasz Kałędkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane