Najemcy dadzą trzy razy więcej niż lokata

opublikowano: 28-03-2017, 22:00

Powyżej 6 proc. wynosi rentowność najmu we Wrocławiu, a około 5 proc. w pięciu innych większych miastach

Suche wyliczenia to jedno, a Polak i tak kupuje dla rodziny, nie dla mamony — można było mówić, zanim się okazało, że aż jedna trzecia zakupów na rynku wtórnym ma charakter inwestycji. Jak wskazują statystyki Metrohouse, chęć zarobku jest jednym z najczęściej podawanych powodów nabywania nieruchomości, przy czym nie byle jakich, tylko odpowiednio tanich i właściwie rozplanowanych. Według tych obliczeń, średnia cena lokalu kupionego inwestycyjnie wynosi w Warszawie 311 tys. zł, podczas gdy przeciętne stołeczne mieszkanie kosztuje 400 tys. zł.

Reguła dotyczy też innych większych miast, a oprócz niej do prawidłowości zalicza się również wybór jednego lub dwóch pokoi, często wymagających remontu. Nie ma natomiast zasady, mówiącej,że inwestorzy najczęściej szukają mieszkań z drugiej ręki — nowe kupowane są, według tych danych, równie często, szczególnie że nawet w stolicy można wydać na nie poniżej 200 tys. zł. Szukanie jak najtańszego lokalu w Warszawie może trochę zająć, a niekoniecznie da najwięcej zarobić, bo przeciętna rentowność najmu wynosi tam 5,26 proc. Przy średniej cenie za mkw. na poziomie 7,6 tys. zł to całkiem sporo, ale pod tym względem liderem jest zdecydowanie Wrocław, wynika z raportu Metrohouse.

Około 5 proc. rocznie osiągniemy też w Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, ale proporcja wrocławskich stawek za mkw. i najmu jest na tyle korzystna, że średnia rentowność wynosi 6,06 proc. — przy cenie za mkw. poniżej 5 tys. zł i szacowanej miesięcznej stawce za wynajem 1,5 tys. zł. — Podczas gdy średnia cen mkw. jest we Wrocławiu znacznie niższa niż w stolicy, tak dużej dysproporcji nie widać wcale w stawkach za wynajem w dobrych lokalizacjach — to sprawia, że inwestorzy zainteresowani rynkiem wrocławskim nie wywodzą się tylko z tego miasta, ale również z innych zakątków Polski.

W związku z tym, że Wrocław jest miastem akademickim, warto też zastanowić się nad wynajmem mieszkania na pokoje. Takie rozwiązanie gwarantuje, że poprawimy rentowność, choć z uwagi na większą liczbę lokatorów wymaga również większego zaangażowania w zarządzanie procesem najmu — komentuje Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Specjalista zaznacza, że nie należy przy tym zapominać o zmieniających się preferencjachnajemców. Poza ceną coraz większą wagę ma standard, dlatego oczywistą przewagę mają lokale w nowym budownictwie, w całości wyposażone w meble i niezbędne urządzenia.

Do takiej wizji wrocławskiego mieszkania — kompletnie urządzonego, z mało rozrywkowymi studentami, zarabiającego trzy razy więcej niż lokata — przydałby się tylko spadek cen za mkw. I rzeczywiście, w ciągu ostatnich 12 miesięcy w stolicy Dolnego Śląska potaniało aż 7,7 proc. — najmocniej ze wszystkich badanych miast, wśród których podobny spadek zanotowano tylko w Gdyni, gdzie ceny transakcyjne obniżyły się 5,8 proc. Te same statystyki, w których Wrocław bryluje pod względem rentowności najmu, zepchnęły go do ogona również w kategorii zmian miesięcznych.

Z jednej strony można powiedzieć, że na rynku nieruchomości obserwacje w tak krótkim horyzoncie nic nie wnoszą, z drugiej — spadek informuje o strukturze oferty, bo w ostatnim kwartale stosunkowo wysoki odsetek transakcji stanowiły mieszkania z trzema pokojami, powyżej 65-70 mkw., których ceny za mkw. z reguły są niższe niż stawki za ciasne kawalerki.

Temu m.in. miesięczny wzrost rzędu prawie 3 proc. zawdzięcza Łódź, w której średnio za 3,4 tys. zł za mkw. sprzedawano lokale o przeciętnej powierzchni 49 mkw. Gdyby miasta miały się ze sobą przepychać, Łódź rzeczywiście zabiegałaby o uwagę inwestora taniością, ale Wrocław mógłby ją nawet przebić w kategorii dobrej zmiany, bo tak niskich cen nie było tam od dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu