Najemcy wynegocjowali więcej

Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.
opublikowano: 23-12-2010, 11:43

Na rynku najmu, po znacznym wzroście liczby transakcji na trzech największych rynkach mieszkaniowych, odnotowanym w III kwartale, w październiku i listopadzie wystąpił spadek ich liczby o jedną trzecią.

Po sezonowym ożywieniu w okresie lipiec - wrzesień, sytuacja wraca do normy. W październiku i listopadzie odnotowano obniżki stawek najmu w każdym z analizowanych miast w porównaniu do początku 2010 roku. Największe spadki miały miejsce w Krakowie, gdzie ceny ofertowe i transakcyjne najmu są obecnie niższe o jedną szóstą i wynoszą odpowiednio 25,0 zł/mkw. oraz 24,2 zł/mkw. W Warszawie po znacznej zwyżce w III kwartale ceny powróciły obecnie mniej więcej do poziomów z II kwartału. We Wrocławiu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy średnie ceny pozostały na poziomie z okresu lipiec – wrzesień, a więc pozostają nadal niższe niż w najdroższym I kwartale.

Obserwując zmiany średnich stawek najmu, można zauważyć wyraźną sezonowość tego rynku.
Obserwując zmiany średnich stawek najmu, można zauważyć wyraźną sezonowość tego rynku.
None
None

Obserwując zmiany średnich stawek najmu można zauważyć wyraźną sezonowość tego rynku. Zwyczajowo największy ruch oraz najwyższy poziom cen notowany jest w III kwartale, kiedy to studenci najintensywniej poszukują mieszkań na zbliżający się rok akademicki i to właśnie wtedy najtrudniej o atrakcyjną ofertę w przystępnej cenie. Tak było również w tym roku w Warszawie i Krakowie, wyjątkiem potwierdzającym regułę okazał się Wrocław, gdzie jak już wspomniano najdrożej było na samym początku roku. W kolejnym kwartale sytuacja zazwyczaj się stabilizuje, zawieranych jest mniej transakcji, a średnie stawki ulegają obniżce, często osiągając roczne minima. Dane za październik i listopad wyraźnie wskazują, że również w tym roku będziemy mieli do czynienia z takim rozwojem wypadków.

W okresie październik – listopad zwiększył się poziom średnich obniżek wyjściowej stawki najmu w każdym z rozpatrywanych miast. W Krakowie i Wrocławiu ich wartość była w tym okresie najwyższa na tle całego roku i wyniosła odpowiednio 3,8% oraz 5,4% ofertowej ceny, natomiast w Warszawie na większe upusty w trakcie negocjacji najemcy mogli liczyć jedynie w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku. Taki rozwój sytuacji nie może być zaskoczeniem, gdyż to właśnie w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku można zazwyczaj liczyć na największe upusty, bowiem właściciele chcąc znaleźć najemców jeszcze przed końcem roku są w tym czasie bardziej skłonni do ustępstw w trakcie negocjacji.

Niskie, jakby mogło się w pierwszej chwili wydawać, poziomy obniżek wynikają z faktu, że transakcje na podstawie których zostało przygotowane przedstawione zestawienie zostały przeprowadzane we współpracy z profesjonalnymi pośrednikami rynku nieruchomości. Przekłada się to niewątpliwe na ustalenie optymalnych stawek, których poziom pozwala uniknąć sytuacji ustalenia ich zbyt wysoko względem sytuacji rynkowej i sprawnie doprowadzić do transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.

Polecane