Najgorętszy towar w Chinach? Stal i ruda żelaza

08-08-2017, 12:37
aktualizacja: 08-08-2017, 12:39

Decyzje władz spowodowały, że ceny stali i rudy żelaza mocno poszły w górę na giełdzie w Szanghaju.

Kurs prętów zbrojeniowych rósł nawet o 6,3 proc., czyli o maksymalny dopuszczalny limit, na Shanghai Futures Exchange i kończył dzień najwyżej od czterech lat. Kurs rudy żelaza rósł o 7,3 proc. Drożały także akcje producentów stali i spółek górniczych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Producenci stali stoją w obliczu narzucenia przez rząd ograniczenia wydajności w czasie kiedy zamówienia są pełne a zapasy relatywnie małe – powiedział Zhao Xiaobo, analityk Sinosteel Futures Co.

W ubiegłym tygodniu zapasy prętów zbrojeniowych, kluczowych w budownictwie, spadły w Chinach do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy,

Władze prowincji Hebei, centrum chińskiej branży stalowej, zrealizują plan obniżenia produkcji nawet o 50 proc. w miesiącach zimowych w celu zmniejszenia skażenia powietrza, poinformowały ich służby prasowe na chińskim serwisie społecznościowym Wechat.

Wzrost cen w Chinach spowodował także zwyżkę na rynkach zagranicznych, gdzie inwestorzy liczą się z mniejszą podażą chińskiej stali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Najgorętszy towar w Chinach? Stal i ruda żelaza