Najgorsze zbiory miodu we Włoszech w historii

opublikowano: 04-10-2019, 12:33

Włoscy pszczelarze skarżą się, że tegoroczne anomalie pogodowe spowodowały najgorsze zbiory miodu w historii.

Główna organizacja rolnicza Coldiretti ogłosiła, że 2019 roku jest „czarnym” rokiem dla pszczelarzy, którzy zdołali zebrać niespełna połowę ilości miodu uzyskanego w ubiegłym roku. W 2018 roku zbiory miodu wynosiły we Włoszech 23,3 tys. ton.

Tegoroczne anomalie pogodowe, tłumaczone zmianami klimatu, spowodowały spadek populacji pszczół w Europie. We Włoszech w tym roku po szybkim nadejściu ciepłej wiosny doszło do serii dużych gradobić, a następnie okresu niskich temperatur i deszczów w maju.

- To były najtrudniejsze zbiory w moim życiu – powiedział pszczelarz Riccardo Polide, którego pasieka znajduje się ok. 80 km na południe od Turynu. – Pszczoły zdołały zrobić tylko niewielką ilość miodu, zbyt małą, aby utrzymała je przy życiu – dodał.

Ujawnił, że uzyskał tylko ok. 10 kg miodu z ula. W przeszłości było to nawet 60 kg.

Samuele Colotta, technik z Aspromiele, lokalnego stowarzyszenia pszczelarzy powiedział, że słabe zbiory miodu powtarzały się we Włoszech przez siedem kolejnych lat.

Oprócz złej pogody włoskim pszczelarzom szkodzi import miodu z Chin, który powoduje spadek cen i sprawia trudność w pokryciu kosztów produkcji. Pszczelarze apelują do rządu o ogłoszenie stanu klęski naturalnej, co umożliwiłoby im uzyskanie wsparcia finansowego, czy ogłoszenia moratorium na spłatę długów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.it

Polecane