Najgorszy miesiąc rubla od 1,5 roku

opublikowano: 03-07-2017, 17:30
aktualizacja: 03-07-2017, 17:31

Rubel stracił w czerwcu najwięcej od grudnia 2015 r., a fundamenty nie przemawiają za szybkim odbiciem.

W czerwcu rubel osłabił się do dolara o 4,0 proc., co oznacza najgorszy wynik wśród 32 ważniejszych walut, jeśli tylko nie liczyć przeceny peso kolumbijskiego. To największe od grudnia 2015 r. osłabienie rosyjskiej waluty to skutek przeceny ropy naftowej, przegłosowania nowych sankcji wobec Rosji przez amerykański senat oraz łagodzenia polityki Banku Rosji przy jednoczesnej bardziej jastrzębiej retoryce EBC. Dodatkowo rosyjski rachunek bieżący wchodzi w najmniej sprzyjający dla niego okres, a to ze względu na sezonowy spadek przychodów z eksportu surowców energetycznych oraz wakacyjne wyjazdy zagraniczne Rosjan.

- Sezonowość rachunku bieżącego najbardziej nie sprzyja rublowi właśnie latem, a dalsze obniżki stóp procentowych powinny osłabić wsparcie, jakie mu daje status wysoko oprocentowanej waluty – piszą w nocie do klientów analitycy banku JPMorgan.

Zarządzający funduszami hedgingowymi chętniej obstawiają osłabienie rubla niż jego umocnienie po raz pierwszy od stycznia 2016 r., wynika z danych amerykańskiej komisji CFTC. Wśród instytucji finansowych zdania co do kierunku, jaki obierze kurs, są podzielone. Zdaniem Henrika Gullberga z Nomury warto zająć pozycje pod odbicie notowań rubla, a przemawia za tym odrabianie strat przez ropę. Przeciwnego zdania są jednak specjaliści JPMorgan oraz Societe Generale.

- Rubel wyglądał na przewartościowanego i w czerwcu uderzyła w niego wybuchowa mieszanka taniejącej ropy i niekorzystnych wiadomości z geopolityki. Tymczasem atrakcyjność gry pod wysokie stopy procentowe spada, w miarę jak Bank Rosji łagodzi politykę, a Fed ją zaostrza – ocenia Jurij Tulinow z Societe Generale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najgorszy miesiąc rubla od 1,5 roku