Najgorszy tydzień rudy żelaza od trzech lat

opublikowano: 09-08-2019, 09:31

Obawa spadku popytu w momencie rosnącej podaży spowodowała, że mijający tydzień przyniósł największy od listopada 2016 roku spadek ceny głównego surowca stosowanego w produkcji stali .

Ruda żelaza z kontraktów futures w Singapurze staniała w tym tygodniu już o 14 proc. W piątek cena tony rudy z sierpniowych kontraktów spadała o 2,4 proc. do 88,52 USD i była najniższa od kwietnia.

- Niektóre duże firmy handlowe pozbywają się rudy po niskiej cenie i nie ma oznak znalezienia dna przez cenę surowca – głosi raport Shanghai Cifco.

Analitycy podkreślają, że huty stali z Chin wciąż trzymają się z boku licząc na głębszy spadek cen rudy żelaza.

Obawa spadku podaży rudy żelaza, spowodowana przede wszystkim problemami jej największego dostawcy, brazylijskiego koncernu Vale, spowodowała wzrost ceny surowca w pierwszym półroczu. Kulminacja nastąpiła jednak w lipcu, kiedy cena rudy żelaza osiągnęła pięcioletnie maksimum, dochodząc do 127,15 USD za tonę. Potem zaczęła spadać, m.in. w związku z doniesieniami o przywracaniu podaży surowca, a także w związku z obawą spadku popytu spowodowanego hamowaniem globalnej gospodarki wynikającym z wojny handlowej USA z Chinami.

Analitycy Australia & New Zealand Banking Group uważają jednak, że kurs rudy żelaza może ustabilizować się w pobliżu 100 USD za tonę biorąc pod uwagę redukcję wydobycia w niektórych krajach i niedostateczną podażą surowca utrzymującą się do 2020 roku, co ma skompensować skutek obaw dotyczących malejącego popytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy