Najlepsi potwierdzili wysoką formę

opublikowano: 12-03-2013, 00:00

Cztery spółki ponownie znalazły się w czołowej dziesiątce zestawienia. Najwyższy laur — jak przed rokiem — zdobyło LPP

Miniony rok pokazał, że w biznesie, a także na giełdzie i w rankingach, wygrywają ci, którzy mimo kryzysu odważnie prą do przodu, konsekwentnie realizują strategię i mają środki oraz pomysł na to, jak podbić rynki zagraniczne.

None
None

Po raz drugi z rzędu tytuł Giełdowej Spółki Roku przypadł gdańskiej spółce LPP, firmie śmiało rozbudowującej sieć sklepów odzieżowych. Właściciel m.in. marki Reserved, założony przez Marka Piechockiego i Józefa Lubiańca, od dłuższego czasu jest faworytem nie tylko analityków, maklerów i doradców, ale też zarządzających funduszami. Przed rokiem zwycięstwo podzielił z GPW, tym razem wręcz znokautował rywali, wygrywając z przewagą, jakiej nie zanotowaliśmy jeszcze w 14-letniej historii rankingu.

Na podium po raz kolejny wdrapał się Cyfrowy Polsat, który od początku przygody z giełdą (zaczęła się 5 lat temu) niemal nie spada z czuba naszego rankingu, a eksperci doceniają go za bardzo dobre wyniki, stabilny biznes i umacnianie pozycji rynkowej.

Na oklaski zasłużył też KGHM. Dopiero odważna decyzja o przejęciu kanadyjskiego koncernu górniczego Quadra FNX za ponad 9 mld zł (z początku niejednoznacznie oceniana przez analityków) spowodowała, że dolnośląski gigant — pierwszy raz w historii! — znalazł się w ścisłej czołówce naszego zestawienia.

Czwarte miejsce zajął Zelmer, który w TOP10, podobnie jak Wawel, był również przed rokiem. Pierwszą dziesiątkę zamknęły państwowe PKN Orlen i marzące o zbudowaniu europejskiej potęgi Azoty Tarnów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane