Najlepsze fundusze obligacji korporacyjnych

opublikowano: 16-10-2017, 13:55
aktualizacja: 16-10-2017, 13:56

We wrześniu do funduszu Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych napłynęło 118 mln zł netto, do Millennium Obligacji Korporacyjnych 71 mln zł, a do Arki BZ WBK Obligacji Korporacyjnych 57 mln zł – o takich wpłatach zarządzający funduszami akcji mogą tylko pomarzyć.

Te trzy fundusze to jednak samograje – ich aktywa w czasie eksplozji zainteresowania tego typu rozwiązaniami podpompowały aktywa, które obecnie liczone są w miliardach złotych.

Co najważniejsze – nie przeszkadza to w osiąganiu dobrych stóp zwrotu, co dotyczy zwłaszcza funduszu Arka Prestiż i Millennium. W rankingu „PB” w grupie liczącej ponad 20 produktów są w czołówce, co oznacza, że regularnie notują stopy zwrotu powyżej średniej. Przez ostatnich 12 miesięcy obu tylko 3 razy zdarzyło się zanotować gorszy wynik od przeciętnej. Wysoko w rankingu jest też Agio Kapitał, ale temu funduszowi czasem zdarzają się skrajne wyniki – albo wybitnie dobry, albo słaby. Jest to zresztą specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty, do którego próg wejścia to równowartość 40 tys. EUR. Do Arki Prestiż próg wejścia to 10 tys. zł, w funduszu Millennium 500 zł. Różnice w opłatach są mniejsze – za zarządzanie w skali roku trzeba uiścić od 1,5 do 1,8 proc., co zabiera z grubsza trzecią część zysków najlepszych funduszy. Średni zysk w grupie funduszy dłużnych polskich korporacyjnych za ostatnich 12 miesięcy to 2,4 proc.

Oddzielną kategorią funduszy, inwestujących w papiery dłużne przedsiębiorstw, ale przede wszystkim tych o podwyższonym ryzyku niewypłacalności są fundusze high field (obligacji wysokodochodowych, dawniej określanych jako śmieciowe). Ich stopy zwrotu są wyższe niż klasycznych rozwiązań, a wyróżniającymi się produktami są JP Morgan – Global High Yield Bond Fund Polska (dostępny w Skarbcu TFI) oraz Allianz PIMCO Global Gigh Yield. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane