Najlepsze restauracje świata

opublikowano: 08-06-2015, 00:00

Prestiżowy brytyjski magazyn „Restaurant“ ogłosił listę 50 najlepszych restauracji świata.

Nie ma na niej żadnego lokalu z Polski, ale w zestawieniu jest sporo przetasowań i nowych miejsc. Przede wszystkim z pierwszego miejsca na trzecie spadła słynna duńska Noma, prowadzona przez René Redzepiego. Tytuł najlepszej restauracji świata należy teraz do El Celler de Can Roca w hiszpańskiej Gironie z Joanem Rocą jako szefem kuchni.

Zdaniem recenzentów magazynu, wraz z cukiernikiem i sommelierem tworzą „idealne trio“, stanowiąc „więcej niż sumę części i osiągając u gości najgłębsze poczucie gościnności“. El Celler de Can Roca zasłynęła również innowacyjnym projektem „El somni“ — muzyczno-kulinarno- -artystycznym spektaklem, wywołującym u widzów interakcje między różnymi zmysłami.

Na drugim miejscu uplasowała się włoska Osteria Francescana w Modenie, gdzie gotuje Massimo Gottura, znany z pomysłowego „podkręcania“ klasyków kuchni włoskiej.

Wszystkie trzy restauracje znajdują się na szczycie zestawienia już kilka lat, zamieniając się jedynie miejscami. Najwięcej dobrych restauracji spotkamy w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Japonii. W pierwszej dwudziestce nie zabrakło też lokali z Rosji, Peru, Tajlandii i Austrii.

W jury uczestniczyli głównie szefowie kuchni i recenzenci kulinarni z różnych krajów, oceniając restauracje w swoim regionie.

Top lokali

1. El Celler de Can Roca, Girona, Hiszpania 2. Osteria Francjascana, Modena, Włochy 3. Noma, Kopenhaga, Dania 4. Central, Lima 5. Eleven Madison Park, Nowy Jork 6. Mugaritz, San Sebastian, Hiszpania 7. Dinner, Londyn 8. Narisawa, Tokio 9. D.O.M, São Paulo 10. Gaggan, Bangkok

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu