Najmniejsi mają apetyt na ekspansję

opublikowano: 22-01-2019, 22:00

Mikrofirmy coraz śmielej wychodzą na obce rynki. Szans na rozwój poszukają m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zamknęła trzeci już nabór z programu Polskie Mosty Technologiczne (PMT). Przedsiębiorcy złożyli aż 95 wniosków o dofinansowanie. Trzecia edycja konkursu obejmowała Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Kenię.

— Te kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem wśród firm biorących udział w PMT. W sumie przystąpiło do niego 254 przedsiębiorców — mówi Joanna Manikowska, kierownik projektu PMT.

Każdy beneficjent dostanie grant w wysokości 200 tys. zł i pomoc ekspertów w opracowaniu strategii ekspansji. Przedsiębiorcy skorzystają też z wiedzy i kontaktów biznesowych specjalistów PAIH działających w zagranicznych biurach. Joanna Manikowska wyjaśnia, że na wsparcie mogą liczyć MŚP, których oferta jest innowacyjna na danym rynku. Dodatkowe punkty otrzymają firmy, których produkty i usługi wpisują się w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji.

— Program PMT składa się z dwóch etapów: krajowego i zagranicznego. Nabór i pierwszą ocenę wniosków poprzedza seminarium informacyjne. Kolejnym krokiem są warsztaty dotyczące tworzenia strategii. Eksporterzy będą ją testować i wdrażać na rynki zagraniczne w asyście ekspertów PAIH — tłumaczy Joanna Manikowska.

Warto podkreślić, że realizacja projektów nie może trwać dłużej niż dziewięć miesięcy.

— Trzy nabory PAIH zdominowali mikroprzedsiębiorcy. Złożyli więcej niż połowę wszystkich wniosków. To pokazuje, że najmniejsze firmy chcą robić biznes i wiedzą, ile mogą wygrać za granicą — zaznacza Joanna Manikowska.

W tym roku rządowa agencja planuje co najmniej cztery rundy konkursów. Na pierwszy ogień pójdą Indie, Izrael i Australia. Granty pomogą firmom zawojowa także Norwegię, Ukrainę i Rosję. Kolejny nabór obejmie RPA, Egipt i Algierię, natomiast ostatni — Indonezję, Koreę Południową i Singapur.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy