Najpierw ugoda, potem GPW

Marcin Gesing
24-09-2004, 00:00

Na kolejnej rozprawie dotyczącej prywatyzacji Ruchu może dojść do ugody z resortem skarbu, który chętnie sprzedałby akcje spółki na giełdzie.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) chce doprowadzić do prywatyzacji dystrybutora prasy Ruch poprzez wprowadzenie spółki na warszawską giełdę. Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu poinformował o tym Dariusz Witkowski, wiceminister skarbu. Wyraził on też nadzieję na rychłe zakończenie wieloletniego sporu sądowego resortu skarbu ze spółką HDS-Wydawcy Prasy (HDS WP).

— Na 22 października wyznaczono termin posiedzenia sądu. Wtedy być może dojdzie do zakończenia sporu. Jego rozstrzygnięcie to moment, w którym będzie można dyskutować o procesie prywatyzacji — mówi Dariusz Witkowski.

Odpowiedni pakiet

Niedawno kontrolę nad konsorcjum HDS WP, a także roszczenia w sporze o Ruch przejął NFI Hetman, właściciel sieci sklepów EMPiK, Smyk i Galerii Centrum.

— Odstąpienie od roszczeń będzie możliwe, jeśli otrzymamy od ministerstwa skarbu ofertę zakupu odpowiedniego pakietu akcji Ruchu — mówił na początku sierpnia Maciej Dyjas, prezes NFI Hetman.

Proces prywatyzacji Ruchu ciągnie się od 1995 r. kiedy w pierwszym przetargu konsorcjum HDS-WP zostało dopuszczone do ostatecznych rokowań. Resort skarbu przetarg unieważnił i ogłosił nowy, który również unieważniono. Od 1997 r. trwa przed sądem proces z powództwa HDS-Wydawcy Prasy, które domaga się realizacji postanowień protokołu uzgodnień z 1996 r. i sprzedaży 40 proc. akcji Ruchu.

Planu wciąż brak

Resort skarbu do tej pory nie złożył Hetmanowi żadnej oferty. Nie ma też na razie obiecywanego od miesięcy programu działań resortu w sprawie prywatyzacji kolportera. Dariusz Witkowski przyznaje, że ze względu na toczący się proces sądowy ,,nie ma obecnie żadnych planów prywatyzacji Ruchu”. Rozpatrywana jest natomiast możliwość zawarcia ugody.

Oprócz Hetmana o zakup dystrybutora ubiega się Polska Grupa Kapitałowa, którą tworzy Polsat, Multico oraz konsorcjum, które tworzone jest obecnie przez dwadzieścia wydawnictw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Gesing

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najpierw ugoda, potem GPW