Najpopularniejsze programy do fakturowania

  • Marta Maj
opublikowano: 19-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dobrze zarządzana firma nie obejdzie się bez niezawodnego, dostosowanego do jej działalności programu do rozliczeń.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Z jakich programów do fakturowania mogą bezpłatnie korzystać przedsiębiorcy
  • O czym warto pamiętać, decydując się na tego typu narzędzie
  • Czym różnią się poszczególne programy

Aby sprawnie prowadzić biznes, trzeba pamiętać o wielu elementach. Zarówno małe, jak i większe firmy potrzebują dobrze funkcjonujących narzędzi do rozliczania się z klientami zewnętrznymi. Podstawą w tym zakresie jest dobry program do fakturowania. Zanim przedsiębiorca wybierze konkretny, powinien zastanowić się, który będzie odpowiedni dla jego firmy.

Warto zaznaczyć, że obecnie według większości firm najwygodniejszymi narzędziami są te dostępne online. Zaletami chmurowych programów do fakturowania są łatwość dostępu, szybkość działania oraz zachowanie bezpieczeństwa danych.

Na co zwrócić uwagę

– Program do fakturowania jest przydatnym, a właściwie koniecznym rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorcy, który chce usprawnić swoją pracę, zaoszczędzić czas oraz uniknąć pomyłek przy ręcznym wpisywaniu dokumentów sprzedażowych. Jest niezbędny zwłaszcza dla większych firm, gdyż łatwo można pogubić się w dużej liczbie rozliczeń, tym bardziej gdy firma prowadzi działalność w kilku branżach. Jeśli dodatkowo program jest kompatybilny z innymi aplikacjami dotyczącymi biznesu, umożliwia przedsiębiorcy skupienie się na innych, ważniejszych zadaniach niż pilnowanie wystawiania faktur – mówi Ewelina Oleksiewicz, prezes firmy Bizzlife.

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu narzędzi. Które wybrać i o czym warto pamiętać, porównując wiele opcji?

– Przy wyborze programu do fakturowania należy zwrócić uwagę, czy jest on intuicyjny i niezbyt skomplikowany, jeśli chodzi o poruszanie się w systemie. Ważne jest, aby nie wpisywać wszystkich danych ręcznie, czyli aby system po podaniu danych takich jak NIP czy PESEL sam uzupełnił kolejne dane. Istotne, aby w systemie można było wystawiać dokumenty inne niż faktury, a więc korekty, duplikaty, rachunki, paragony. Program powinien być kompatybilny z kasą fiskalną i aplikacjami, na przykład banku, oraz programem księgowym, gdzie można eksportować dokumenty. To duża oszczędność pracy i czasu – mówi Ewelina Oleksiewicz.

Szeroki wybór:
Szeroki wybór:
Rynek oferuje wiele programów do fakturowania online. O czym należy pamiętać, szukając tego typu narzędzia dla swojej firmy?
Adobe Stock

Dobrze, aby była w nim opcja wyboru sposobu numerowania dokumentów – ponieważ jedni podatnicy chcą mieć numeracją np. miesięczną, a inni roczną.

– W dobie komunikacji mailowej jest ważne, aby program miał możliwość automatycznego wysyłania faktur i innych wygenerowanych dokumentów oraz funkcje przypominania o terminie płatności i ich przeterminowaniu. Oczywiście istotna jest też jego cena. Ważne, aby przedsiębiorca miał możliwość uzyskania pomocy od producenta w sytuacjach problemowych – oraz aby to wsparcie nie kosztowało fortuny – podkreśla Ewelina Oleksiewicz.

Poniżej przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych programów do fakturowania, z których przedsiębiorcy mogą korzystać bezpłatnie (oraz związane z tym limity).

FakturaXL

System FakturaXL jest polskim programem online przeznaczonym do fakturowania i księgowości. Dostosowany jest do obsługi małych i średnich przedsiębiorstw, umożliwia także zarządzanie magazynem. Narzędzie pozwala zarówno na podstawowe działania, jak i zaawansowane związane z prowadzeniem rozliczeń. Faktura XL pozwala wystawić nieograniczoną liczbę dokumentów, nie ma tu limitu także co do liczby klientów i produktów. Dokumenty można wystawiać w dziewięciu językach oraz dowolnej walucie. Program automatycznie sprawdza klientów na białej liście podatników i w bazie czynnych podatników VAT. Dodatkowo ma wbudowaną funkcję pozwalającą na windykację online oraz korzystanie z faktoringu. Interfejs programu jest łatwy w obsłudze. Ponadto, wsparcie techniczne jest dostępne przez 24 godziny na dobę, a z jednego konta może korzystać nieograniczona liczba użytkowników.

Comarch ERP XT

Oprogramowanie powstało na bazie programów dla dużych firm, sprawdzi się jednak równie dobrze w mniejszym i średnim przedsiębiorstwie. Aplikacja jest darmowa w przypadku rozliczania do 10 dokumentów, przy większej liczbie należy opłacać miesięczny abonament, którego wysokość zależna jest od wykorzystywanych w programie modułów. Comarch ERP XT jest prosty, przejrzysty i szybko działa. Fakturę dla kontrahenta wpisanego wcześniej do systemu można wystawić już w kilkanaście sekund i przesłać ją e-mailem. Dla wielu przedsiębiorców przydatny może być moduł e-handlu, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie sklepu internetowego. Program daje możliwość usług księgowych. Opracowuje raporty i analizy wydatków firmy. Telefoniczna pomoc techniczna w jego przypadku jest dostępna od godz. 8.00 do 18.00 w dni powszednie, istnieje też możliwość zgłoszenia sytuacji problemowej przez formularz kontaktowy.

Faktura.pl

Program można testować za darmo przez 90 dni. Po okresie próbnym można wybrać jeden z kilku pakietów, a ich cena uzależniona jest od potrzeb przedsiębiorcy. Faktura.pl jest systemem łatwym i wygodnym w obsłudze. Możliwe jest w nim wystawienie każdego rodzaju faktury, dokumenty kosztowe można przechowywać w programie. Dokumenty sprzedażowe można przesyłać bezpośrednio na indywidualny adres e-mailowy każdego użytkownika, następnie zostaną one automatycznie dodane do programu. Warto dodać, że program jest dostępny na rynku już od 20 lat. W tym czasie jego funkcjonalności były wielokrotnie udoskonalane. Pomoc techniczna działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Szybkafaktura.pl

Narzędzie można testować za darmo przez 45 dni. Szybkafaktura.pl jest prostym w obsłudze narzędziem dostępnym jako platforma webowa w przeglądarce internetowej, ale można korzystać z niej także w wersji mobilnej. Aplikacja daje możliwość wystawienia faktury – jak obiecują jej twórcy – nawet w 21 sekund. Dokument można w łatwy sposób pobrać na dysk albo przesłać e-mailem do kontrahenta. Program pozwala na monitorowanie płatności i automatyczne generowanie ponagleń w przypadku zwłoki w opłacie. Umożliwia połączenie z zewnętrznymi systemami księgowymi, zarządzanie stanami magazynowymi czy inwentaryzację. Telefoniczna pomoc techniczna jest dostępna w dni powszednie w godz. 8-17. Na stronie internetowej w każdej chwili można skorzystać z zestawu gotowych najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących programu.

Taxon

Program jest dostępny w przeglądarce i na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS. Jest darmowy w przypadku wystawiania do 10 faktur sprzedażowych oraz 10 kosztowych w ciągu miesiąca. Taxon umożliwia opcję współpracy z księgowym. Dokumenty wprowadzane są w postaci skanów, zdjęć albo plików. Możliwe jest wystawianie faktury z walutami i przeliczeniami Narodowego Banku Polskiego, nadawanie wielu serii faktur, dodawanie kilku kont bankowych i wiele innych opcji. Dodatkowo na bieżąco można podglądać bilans finansowy firmy, dzięki czemu wydatki są pod stałym nadzorem. System oferuje pełne wsparcie techniczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Maj

Polecane