Najstarszy dziki ptak na świecie ma młode

PAP , DI
opublikowano: 10-03-2021, 13:58

Na atolu Midway wykluło się pisklę, którego matka ma ponad 70 lat.

Wisdom, co najmniej 70-letnia samica albatrosa ciemnolicego, uważana za najstarszego dzikiego ptaka na świecie, została matką. Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (USFWS) poinformowała, że pisklę wykluło się 1 lutego na atolu Midway. Jego ojcem jest partner Wisdom nazwany Akeakamai, z którym jest od 2012 r. „Wisdom złożyła jajo w ostatnich dniach listopada. Wkrótce potem powróciła na morze, aby zbierać pożywienie, a obowiązek inkubacji przejął Akeakamai. Albatrosy dzielą się obowiązkiem inkubacji, a gdy pisklę się wykluje, dzielą się obowiązkiem karmienia” — napisała USFWS w oświadczeniu.

Albatrosy zwykle łączą się w pary na całe życie, ale Wisdom miała w przeszłości innych partnerów, których przeżyła. Według USFWS Wisdom doczekała się co najmniej 30 piskląt.

Albatrosy ciemnolice zwykle żyją 12-40 lat i znoszą tylko jedno jajo co kilka lat. Po raz pierwszy badacze zidentyfikowali Widsom w 1956 r. i określają jej wiek na co najmniej 70 lat. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane