Najważniejsze, że nie z Anglią

opublikowano: 26-07-2015, 22:00

Losowanie grup na Mundial 2018

Przyspieszenie losowania eliminacji piłkarskich mistrzostw świata 2018 było nieprzypadkowe. Standardowo odbyłoby się jesienią, gdy Europa zakończy eliminacje do EURO 2016. Ale skompromitowanemu prezydentowi FIFA Josephowi Blatterowi zależało na szybkim postawieniu kropki nad „i”, blokującej wnioski o odebranie Mundialu 2018 równie skompromitowanej Rosji.

Bloomberg

Co prawda jeszcze nie wiadomo, do czego doprowadzi amerykańsko-szwajcarskie śledztwo w spawie korupcji w FIFA, w tym powierzenia organizacji mistrzostw 2018 Rosji i 2022 Katarowi — ale przynajmniej ta terminowo pierwsza machina już się nie zatrzyma.

Na szybkim losowaniu bardzo zależało także Władimirowi Putinowi. Mundial 2018 odbędzie się w zupełnie innych okolicznościach, niż igrzyska Soczi 2014, gdy władca Kremla był dla świata gołębiem, a oblicze agresora odsłonił następnego dnia po zgaszeniu znicza. Teraz jedną z metod ocieplania wizerunku Rosji będzie zniesienie wiz dla posiadaczy biletów na turniej.

Przyjmując, że Mundial 2018 odbędzie się planowo — dla polskich kibiców otwiera się możliwość masowej obecności i dopingowania reprezentacji. Ostatnia taka okazja trafiła się w 2006 r. w Niemczech. W sobotnim losowaniu mieliśmy nadspodziewanie wiele fartu. Grupę w składzie: Rumunia, Dania, Polska, Czarnogóra, Armenia i Kazachstan można zarówno wygrać, jak i skończyć występ blamażem. Przypomnę, że w eliminacjach do Mundialu 2014 także mieliśmy Czarnogórę i oba ciężkie mecze zaledwie zremisowaliśmy.

A po losowaniu eliminacji Mundialu 2010 również zapanowała euforia, wszak w grupie ze Słowacją, Czechami, Słowenią, Irlandią Północną i San Marino wszyscy byli do pokonania, ale realnie Polska skończyła nędznie na miejscu piątym. Najcelniejszy komentarz do losowania zapisany został w tytule — w eliminacjach mistrzostw świata na Anglię trafialiśmy aż sześć razy, notując bilans 1:5.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane