Najważniejszy pierwszy krok

Marcin Zawiśliński
opublikowano: 28-08-2006, 00:00

Jak pobudzić ducha przedsiębiorczości? Wziąć udział w kampanii promocyjnej „Wspierajmy młody biznes”.

Kampanię, której patronuje „Puls Biznesu” zainicjowały Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), które pomagają osobom przed trzydziestką stawiać pierwsze kroki w samodzielnej działalności gospodarczej. Chodzi im o zachęcenie przedsiębiorców do prowadzenia interesów z młodszymi kolegami po fachu. Akcja, która potrwa do końca października, ma pomóc właścicielom firm w nawiązaniu kontaktów z partnerami biznesowymi z AIP.

— Z jednej strony naszym celem jest wspieranie młodych firm. Z drugiej zaś — biznesmenów, którzy chcą z nimi kooperować, a nie ich sponsorować — mówi Jacek Aleksandrowicz, wiceprezes AIP.

Młode lwiątka...

Osiemnaście inkubatorów działających przy ośrodkach naukowych, m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Katowicach, Poznaniu, skupia ponad 130 firm z różnych branż. Specjalizują się m.in. w usługach informatycznych, zakładaniu portali i sklepów internetowych, doradztwie i szkoleniach, działalności produkcyjnej i handlowej. Pracuje w nich ponad 800 osób. W 2005 roku miały łącznie 2 mln zł przychodów. Firmy te nie muszą mieć osobowości prawnej. Zobowiązania i obciążenia, które się z tym wiążą, realizuje w ich imieniu inkubator. Ponadto młodzi biznesmeni mogą korzystać z porad prawników nadzorujących funkcjonowanie inkubatorów.

...i stare lwy

— To bardzo pozytywne doświadczenie biznesowe. Dało mi wiarygodność. Mój klient wie, że stoi za mną cała instytucja z zapleczem prawno-organizacyjnym — uważa Monika Błaszkowska, szefowa firmy Moka Design, zdobywczyni nagrody Tygrysa Młodego Biznesu 2006.

Jej firma głównie projektuje wnętrza. Teraz modernizuje oddział rekonwalescencji noworodków w jednym z warszawskich szpitali. Projektuje też wzory na porcelanie, apaszki, krawaty i chusty firmowe.

Każdy biznesmen, który będzie kooperował z początkującą firmą, realizując z nią zlecenie na kwotę większą niż 50 tys. zł, ma szansę na zdobycie jednej ze statuetek Lwa Młodego Biznesu, przyznawanych przez AIP. Zostaną one wręczone pod koniec października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Zawiśliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy