Najwięcej kontrowersji budzą limity dla polis OC

Anna Justkowiak
opublikowano: 23-04-2004, 00:00

Dostosowanie polskiego prawa ubezpieczeniowego do wymogów europejskich jest procesem długotrwałym. Na szczęście wiele już zrobiono.

Uchwalone w maju 2003 roku ustawy, które weszły w życie 1 stycznia 2004 roku, w niedługim czasie będą musiały być znowelizowane. Jest to konsekwencją braku pełnego dostosowania przepisów ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym do wymogów europejskich, wynikających z Dyrektywy 2002/92/WE z dnia 9 grudnia 2002 r. w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Dyrektywa ta zakłada, iż państwa członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne, niezbędne do jej wykonania do dnia 15 stycznia 2005 roku.

Wrzawa wokół Unii

Prace nad uchwaleniem ustaw zbiegły się w czasie z publikacją Dyrektywy 2002/92/WE. Szeroko był wówczas dyskutowany zakres transpozycji przepisów unijnych, wynikających z dyrektywy do projektu ustaw. W rezultacie z pełną świadomością przyjęto wariant pośredni, z góry zakładając, iż pełne dostosowanie nastąpi w terminie wskazanym w dyrektywie, w drodze kolejnych nowelizacji.

Pora na szczegóły

Wstępne prace nad nowelizacją ustaw rozpoczęły się w lutym 2004 r. Ministerstwo Finansów zaproponowało wówczas zakres nowelizacji ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Zorganizowano również cykl konsultacji w sprawie zakresu nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej i o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Do konsultacji zaproszono przedstawicieli organizacji zawodowych, m.in. Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych, Izbę Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Izbę Gospodarczą Ubezpieczeń i Obsługi Ryzyka.

Izba Gospodarcza Ubezpieczeń i Obsługi Ryzyka, w swym stanowisku skierowanym do Ministerstwa Finansów, wśród kwestii szczegółowych do uwzględnienia przy modyfikacji polskiego prawa ubezpieczeniowego wskazała na:

- konieczność uwzględnienia zasadniczej zmiany zakresu regulacji pośrednictwa ubezpieczeniowego z obecnego podmiotowego na przedmiotowy,

- potrzebę wydłużenia wykraczającego poza początek 2005 r. okresu przejściowego na dostosowanie pośredników polskich do wymogu Dyrektywy 2002/92/WE co do minimalnej sumy ubezpieczenia OC,

- wykreślenie z obowiązkowego zakresu ubezpieczenia OC kategorii winy umyślnej ubezpieczającego,

- konieczność uwzględnienia europejskiego zakresu minimalnego poziomu wiedzy i umiejętności zawodowych pośrednika ubezpieczeniowego.

Autor jest radcą prawnym, w Kancelarii Prawniczej Siwek Gaczyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Justkowiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Najwięcej kontrowersji budzą limity dla polis OC