Najwięksi handlujący ropą oczekują powrotu 100 USD za baryłkę

opublikowano: 24-09-2018, 12:07

Najwięksi gracze na rynku handlu ropą oczekują powrotu sytuacji z 2014 roku kiedy cena baryłki ropy była trzycyfrowa.

Daniel Jaeggi, współzałożyciel Mercuria Energy Group uważa, że kurs ropy przekroczy 100 USD w czwartym kwartale, bo na rynku nie ma dostatecznie dużej wolnej mocy produkcyjnej aby zrekompensować brak dostaw 2 mln baryłek ropy dziennie z Iranu spowodowany sankcjami USA. Ben Luckock, szef handlu ropą w  Trafigura Group spodziewa się ropy po 90 USD za baryłkę do Świąt Bożego Narodzenia i 100 USD za baryłkę na początku 2019 roku.

Notowania ropy WTI od maja 2014 roku
Zobacz więcej

Notowania ropy WTI od maja 2014 roku

Kiedy w maju prezydent USA Donald Trump zapowiadał przywrócenie sankcji wobec Iranu i zablokowanie eksportu jego ropy, rynek szacował cięcie podaży o 300-700 tys. baryłek dziennie. Obecnie mówi się nawet o 1,5 mln baryłek w związku z determinacją USA w sprawie Iranu. 

W opublikowanym w poniedziałek raporcie trzycyfrową cenę ropy prognozuje również Citigroup.

- Choć Citi wycenia ropę Brent na ok. 80 USD w następnym kwartale, równowaga jest niepewna, a brak wolnych mocy produkcyjnych może spowodować, że cena ropy przekroczy 90 USD, a nawet 100 USD, jeśli zmaterializuje się potencjalne ryzyko – napisał analityk Ed Morse.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu