Największa rozbieżność Nasdaq 100 i Dow Jones od 1993 roku

opublikowano: 08-03-2021, 20:56

Poniedziałkowe zmiany średniej Dow Jones i Nasdaq 100 są doskonałym przykładem przechodzenia inwestorów od spółek wzrostowych do spółek wartościowych w ostatnim czasie.

Dow Jones ustanowił w poniedziałek nowy rekord intraday. W tym samym czasie Nasdaq 100 zbliżył się mocno do technicznej korekty. Po raz pierwszy od 1993 roku zdarzyło się, aby indeks blue chipów osiągał rekordową wartość w momencie kiedy Nasdaq 100 zjeżdża prawie 10 proc. niżej od ostatniego szczytu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Inwestorzy są mocniej przekonani co zbliżającego się ożywienia i chcą mieć spółki dużej kapitalizacji o poprawiających się fundamentach spoza technologii i wzrostu, których wyceny są bardziej rozsądne – powiedział Mike Bailey, dyrektor analizy w FBB Capital Partners. – Koncentracja na lepszych fundamentach i rozsądnej cenie mogła wynieść średnią Dow na nowy szczyt – dodał.

Na około godzinę przed końcem sesji najmocniej drożejącym blue chipem ze średniej Dow Jones był Walt Disney Co., którego akcje drożały o ponad 5 proc. Najwięcej, o ponad 3 proc. spadał kurs Apple.

- Jest zmiana postaw wobec spółek technologicznych i wzrostowych - powiedział Bailey. – Inwestorzy zdecydowali, że ci wygrani na COVID-19 są już zbyt drodzy i nadszedł moment realizacji zysków – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane