Największa w tym roku przecena obligacji USA

opublikowano: 21-12-2017, 16:20
aktualizacja: 21-12-2017, 16:21

Obawy o wzrost emisji amerykańskiego długu w związku z reformą podatkową podbiły rentowności globalnych obligacji.

Od początku tygodnia rentowności 30-letnich obligacji USA skoczyły o 18 punktów bazowych. To oznaczało największą w tym roku przecenę tych najbardziej wrażliwych na zmiany oczekiwań co do wysokości stóp procentowych papierów. Wyprzedaż dosięgła obligacji z pozostałych głównych rynków – Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Japonii. Rentowności polskich 10-latek wzrosły o 11 punktów.

Przyczyna zawirowań to obawy o zwiększenie emisji długu przez USA, do których przyczyniło się przyjęcie przez senat projektu obniżki podatków, oraz oczekiwania zaostrzenia polityki Fedu. W przyszłym roku emisja netto długu przez amerykański skarb podwoi się w porównaniu do 2017 r., sięgając 1,3 bln USD i będzie najwyższa od ośmiu lat, przewiduje bank JPMorgan. Za sprawą wyprzedaży uwzględniona w notowaniach obligacji oczekiwana na najbliższe 10 lat stopa inflacji wzrosła do 1,95 proc., najwyższego poziomu od kwietnia.

„Choć według inwestorów i strategów wahania wzmacniać może niedobór płynności w okresie świątecznym, to narastają obawy, że przecena może przerodzić się w większe załamanie” – komentuje agencja Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu