Największa wyprzedaż na Nasdaq od czterech tygodni

opublikowano: 22-02-2021, 22:47

Dow Jones rozpoczął tydzień wzrostem o 0,2 proc., ale S&P500 spadł piątą sesję z rzędu, tym razem o 0,6 proc. Nasdaq stracił 2,5 proc., najwięcej od 27 stycznia i znalazł się najniżej od trzech tygodni. Indeks rynku spółek technologicznych spadł piątą sesję z rzędu. Tak długiej serii nie notował od października. Przez kolejnych pięć sesji stracił 4,2 proc. wartości.

Na amerykańskich rynkach akcji obawa przed nadejściem wyższej inflacji ma większy wpływ na inwestorów niż prognozy przyspieszenia tempa wzrostu. W poniedziałek nadal rosły rentowności obligacji USA. Rynek swapów stopy procentowej uwzględnił w cenach pierwsza podwyżkę stóp o 25 pkt. bazowych w USA w połowie 2023 roku. Na początku lutego oczekiwał jej dopiero w pierwszych miesiącach 2024 roku. Inwestorzy pozbywali się głownie akcji spółek technologicznych, a popytem cieszyły się surowcowe, m.in. w związku z wzrostem ceny ropy i miedzi.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu liczba taniejących spółek z S&P500; była zbliżona do drożejących. Popyt przeważał w 6 z 11 głównych segmentach indeksu. Największy był na akcje spółek finansowych (1,0 proc.) i energii (3,5 proc.). Najchętniej inwestorzy sprzedawali akcje dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (-2,15 proc.) i IT (-2,3 proc.).

Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones także był remis jeśli chodzi o spadki i wzrosty. Najmocniej drożały akcje Walt Disney (4,4 proc.), Caterpillar (3,9 proc.) i Dow Inc. (3,5 proc.). Z pięciu najmocniej przecenionych, cztery to spółki technologiczne: salesforce.com (-2,3 proc.), Microsoft (-2,7 proc.), Apple (-3,0 proc.) oraz Intel (-3,65 proc.). Największą zniżkę notował kurs Nike (-3,8 proc.).

Na Nasdaq na dwie spółki drożejące przypadały prawie trzy taniejące. Z dwudziestu o największej kapitalizacji w poniedziałek drożały tylko akcje operatora kablowego Comcast (0,8 proc.). Przez całą sesję największy zjazd zaliczył kurs Tesli (-8,5 proc.). W grupie FAANG najmocniej rynek przecenił akcje Apple (-3,0 proc.), a najmniej Facebooka (-0,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane