Największe afery gospodarcze III RP

PN
04-06-2012, 00:00

"Puls Biznesu" ujawnia kulisy działania mafii paliwowej ze Wschodu. Sprawa dołącza do listy największych afer gospodarczych ostatnich lat w naszym kraju.

1. Afera FOZZ

Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego powstał w 1989 r. w celu potajemnego skupowania za granicą polskiego długu zagranicznego. Choć działał zaledwie ponad rok, jego działalność jest nazywana „matką wszystkich afer”. Według prokuratury, skarb państwa stracił przez nią 350 mln zł. Kilka lat później sąd i biegli orzekli, że straty były mniejsze i wyniosły 134 mln zł.

2. Afera Art-B

Spółka założona przez Andrzeja Gąsiorowskiego i Bogusława Bagsika dzięki tzw. oscylatorowi ekonomicznemu na początku lat 90. oszukała banki na ponad 420 mln zł. Proceder polegał na wielokrotnym obrocie czekami bez pokrycia i lokowaniu uzyskanych na tej podstawie pieniędzy w kolejnych bankach.

3. Afera Colloseum

Założone w 1996 r. przez Józefa Jędrucha Konsorcjum Finansowo- -Inwestycyjne Colloseum zajmowało się handlem samochodami i obrotem wierzytelnościami spółek skarbu państwa. Pod koniec lat 90. działalnością firmy zainteresowały się organy ścigania. Od 2006 r. toczy się proces, w którym Józef Jędruch wraz ze współpracownikami jest oskarżony o wyłudzenia i oszustwa na kwotę 430 mln zł.

4. Afera Banku Staropolskiego

Bank Staropolski, którego jednym z założycieli był znany poznański biznesmen Piotr B., zbankrutował w 2000 r. Oszczędności straciło wówczas ponad 40 tys. osób. Piotr B. w 2005 r. został zatrzymany przez ABW. Obecnie jest oskarżony o doprowadzenie banku do upadku poprzez wyprowadzenie ponad 470 mln zł. Oprócz tego pod koniec 2011 r. został oskarżony o próbę wyłudzenia ponad 230 mln zł na podstawie fałszywych weksli.

5. Afera Interbroka

Spółka Interbrok oferowała klientom niebotyczne zyski dzięki inwestycji na rynku forex. Faktycznie jej działalność okazała się największą piramidą finansową w Polsce, w którą zainwestowało prawie 900 osób. Wśród nich znani politycy i biznesmeni. W sumie stracili oni około 260 mln zł. Twórcy największej polskiej piramidy finansowej zostali skazani kilka dni temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Największe afery gospodarcze III RP