Największe inwestycje? Nie w Polsce

opublikowano: 29-03-2013, 00:00

Z 16 tys. projektów ogłoszonych na świecie w 2012 r. wybrano kilkadziesiąt najbardziej znaczących. Żadnego nad Wisłą

Magazyn fDi z grupy Financial Times, który specjalizuje się w inwestycjach greenfield, jak budowa fabryki od podstaw, otwarcie biura czy poszerzenie działalności przez firmę, po raz pierwszy przyznał nagrody za najbardziej znaczące projekty. Jednak w najciekawszych inwestycjach 2012 r., wśród laureatów pierwszych i drugich nagród oraz kilkudziesięciu wyróżnionych, nie ma ani jednej inwestycji w Polsce.

— To nie oznacza, że Polska miała zły rok w inwestycjach albo żadna nie była godna uwagi. Z 16 tys. projektów na świecie wybraliśmy mniej niż 80, więc dziesiątki tysięcy ubiegłorocznych ważnych inwestycji nie zostało przez nas nagrodzonych — podkreśla Courtney Fingar, redaktor naczelna „fDi Magazine”.

— Miło byłoby mieć inwestorów, którzy dostają nagrody, bo ich projekty zostały uznane za znaczące przez międzynarodowychekspertów. To miałoby korzystny wydźwięk marketingowy — uważa Paweł Tynel z Ernst & Young.

Miliardy i tysiące

W porównaniu z największymi projektami na świecie polskie są po prostu małe. BASF, który dostał nagrodę Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) za największej wartości projekt, obiecał w Środzie Śląskiej fabrykę za 150 mln EUR. Tymczasem globalne duże projekty liczy się w miliardach dolarów. Mercedes-Benz na Węgrzech wyda na nowy zakład 1,06 mld USD, chińska Sinoma inwestuje w fabrykę cementu w Nigerii 1 mld USD, a Samsung rozbudowuje w USA fabrykę płyt głównych do telefonów komórkowych za 4 mld USD. Także pod względem liczby miejsc pracy widać różnicę w skali projektów. Cisco otrzymał nagrodę PAIIZ w kategorii zatrudnienie za 550 etatów w centrum usług w Krakowie. A np. Intel rozbudowuje centrum R&Dw Arizonie i zatrudni tu jeszcze 1 tys. osób, niemiecki Draexlmaier natomiast zatrudni w fabryce w Macedonii 4 tys. osób. Na tle europejskich wyróżnionych Polska wygląda lepiej: tu zwycięzca, Google, inwestuje w Finlandii 150 mln EUR (tyle, ile BASF), a drugie miejsce dostał m.in. Samsung za centrum R&D na 40 osób. W tym roku Samsung otworzył centrum badawcze w Łodzi i obiecuje tu 100 miejsc pracy, a w centrach tej firmy w Warszawie i Poznaniu zatrudnia już tysiąc osób.

Nie ilość, lecz jakość

— Polska, podobnie jak większość rozwiniętych krajów, przestała być miejscem, gdzie buduje się gigantyczne zakłady z wielkimi taśmami produkcyjnymi. Tego typu inwestycje wędrują raczej do państw byłego Trzeciego Świata czy po prostu poza UE. Przeszliśmy jakościową przemianę jako miejsce do plasowania inwestycji. Zamiast montowni, do których przyzwyczailiśmy się w latach 90. ubiegłego wieku, mamy coraz więcej centrów naukowo-badawczych i BPO, a jeśli chodzi o produkcję, zakładów jest więcej, ale mniejszych, bo oparte są na automatyzacji i innych wysokich technologiach. Nie chcemy ścigać się z Azją i Afryką pod względem wielkości, chcemy ścigać się z Zachodem, jeśli idzie o jakość inwestycji — komentuje Sławomir Majman, prezes PAIIZ. Według wstępnych danych NBP, bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) w Polsce spadły w ubiegłym roku do 2,9 mld EUR z 13,6 mld EUR rok wcześniej. Wynik obciążyły jednak transakcje, które z budową fabryk nie mają nic wspólnego — czyli 4,8 mld EUR kapitału w tranzycie, który odpłynął z Polski. Ten rok zaczął się dobrze: w styczniu napływ BIZ sięgnął niemal 1,2 mld EUR — pięć razy więcej niż w tym samym okresie 2012 r.

Najlepsze inwestycje na świecie

Projekty nagrodzone przez „fDi Magazine”, wybrane kategorie

NAJBARDZIEJ ZAAWANSOWANE TECHNICZNIE

Zwycięzca: Nowy ośrodek Apple’a w Teksasie

Producent oprogramowania Apple zainwestuje 304 mln USD w nowy kampus w Austin w Teksasie. Stworzy 3,6 tys. miejsc pracy. Ośrodek będzie wspierał działalność firmy w Ameryce — ma świadczyć usługi wsparcia klientów, sprzedaży i księgowości dla regionu. W zamian Teksas obiecał Apple’owi 21 mln USD inwestycji do 2022 r. Drugie miejsce: Centrum rozwoju Deutsche Telekom w Wuhan Niemiecki telekom otworzył globalne centrum rozwoju w Wuhan, w Chinach, w którym zatrudni 1 tys. osób. Inwestycja sięgnęła 40 mln EUR.

Drugie miejsce: Centrum rozwoju Ebay w Bangalore

Amerykańska firma z branży e-commerce otworzy centrum rozwoju w Bangalore w Indiach, w którym do 2015 r. zatrudni 1 tys. inżynierów.

NAJWIĘCEJ MIEJSC PRACY

Zwycięzca: Fabryka samochodów Beiqi Foton Motor w Kamerunie

Chiński producent samochodów podpisał umowę z rządem Kamerunu, że zainwestuje 500 mln USD w fabrykę w Kribi. Zakład ruszy w lipcu 2013 r., a jego roczne moce sięgną 5 tys. ciężarówek i vanów. W fabryce będzie pracować 8 tys. osób.

Drugie miejsce: Fabryka cementu Sinoma International Engineering w Nigerii Chińska firma otworzy cementownię w joint venture z nigeryjskim Dangote Cement. Całkowita inwestycja to 1 mld USD, powstanie 7 tys. miejsc pracy.

SIEDZIBA

Zwycięzca: Rocket Crafter, który przenosi się na Florydę

Rocket Crafters, firma z Utah, zainwestuje 72 mln USD i przeniesie siedzibę do biurowca o powierzchni 37,1 tys. mkw. w Titusville na Florydzie. Zatrudni tu 1,3 tys. osób w siedzibie firmy, laboratoriach R&D oraz przy produkcji. Firma otrzymała zwrot podatku i zachęty na tworzenie miejsc pracy.

Drugie miejsce: Rozbudowa siedziby Google’a na region EMEA w Dublinie

Amerykański gigant internetowy Google rozwija siedzibę na Europę, Bliski Wschód i Afrykę, która znajduje się w Dublinie w Irlandii. Powstanie 1 tys. miejsc pracy. Firma kupiła dodatkową powierzchnię biurową. Google zatrudnia obecnie w Dublinie 2 tys. osób.

OUTSOURCING

Zwycięzca: Ośrodek BPO Sutherlan Global Services na Filipinach

Amerykańska firma BPO otworzy za 50 mln USD ośrodek, w którym zatrudni 8 tys. osób.

Drugie miejsce: Centrum Sutherland Global Services na Jamajce

Amerykanie stworzą w Kingston na Jamajce 3 tys. etatów. Drugie miejsce: Centrum usług Infosys w Wisconsin, gdzie powstanie 2 tys. etatów.

EUROPA

Zwycięzca: Centrum danych Google’a w Finlandii

Amerykański koncern wyda 150 mln EUR na rozbudowę mocy centrum danych w mieście Hamina w Finlandii. Budowa potrwa półtora roku.

Drugie miejsce: Centrum R&D Samsunga we Francji

Producent elektroniki użytkowej otworzył pierwsze centrum R&D w południowo-wschodniej Francji. Zatrudni 40 osób, które zajmą się technologiami lokalizacji mobilnej.

Drugie miejsce: Rozbudowa fabryki Nissana w Wielkiej Brytanii

Japoński producent samochodów wyda 125 mln GBP na rozbudowę fabryki w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Powstanie 400 miejsc pracy. Fabryka będzie początkowo produkować 100 tys. aut rocznie.

FABRYKA

Zwycięzca: Draexlmaier w Macedonii

Niemiecki producent elementów elektronicznych wyda 30 mln EUR na fabrykę w Kavadarci w Macedonii, zatrudni 4 tys. osób.

Drugie miejsce: Mercedes-Benz na Węgrzech

Koncern motoryzacyjny wybuduje zakład w Kecskement na Węgrzech — zainwestuje 1,06 mld USD, zatrudni 3 tys. osób.

Źródło: „fDi Magazine”

Najlepsze inwestycje w Polsce

Projekty nagrodzone przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych

150 mln EUR Tyle zainwestuje w Środzie Śląskiej BASF, niemiecki koncern chemiczny, który dostał nagrodę za inwestycję o największej wartości.

550 Tyle osób zatrudni Cisco w centrum wsparcia w Krakowie. Amerykanie dostali nagrodę w kategorii „zatrudnienie”.

100 Tyle osób zatrudni we Wrocławiu Dolby w centrum R&D, które skupi się na rozwoju podstawowych technologii dźwiękowych i dostarczaniu komplementarnych technologii służących poprawie jakości dźwięku i obrazu w różnych kanałach medialnych. Źródło: „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Największe inwestycje? Nie w Polsce