Największy fundusz świata martwią Chiny

Prezes norweskiego funduszu majątkowego jedzie do Chin, żeby ocenić kondycję ich gospodarki

Choć chińskie aktywa odpowiadają za zaledwie 1,5 proc. inwestycji funduszu, lokującego norweskie zyski z ropy, to dla Yngve Slyngstada, jego prezesa, wydarzenia w drugiej co do wielkości gospodarce świata są absolutnie kluczowe. Spowolnienie chińskiego smoka już odbija się czkawką na rynkach surowcowych oraz w powiązanych z Państwem Środka gospodarkach Ameryki Łacińskiej, Australii i Niemiec.

REKIN U SMOKA:
REKIN U SMOKA:
Yngve Slyngstad funkcję prezesa państwowego funduszu majątkowego, którego aktywa za trzy lata przekroczą 1 bln USD, pełni od 2008 r. Zakupy przecenionych w kryzysie akcji pozwoliły największemu tego typu funduszowi na świecie zgromadzić w portfelu 1,3 proc. akcji notowanych na globalnych giełdach. W ciągu 10 lat fundusz osiągał zyski wynoszące 6,4 proc. rocznie.
[FOT. BLOOMBERG]

Menedżer największego państwowego funduszu na świecie, który co roku jedzie na tydzień do Chin, w tym miesiącu wybiera się w podróż do Pekinu i innych dużych miast Państwa Środka.

— Za każdym razem, kiedy wracam do Chin, moje postrzeganie tego kraju się zmienia. Tym razem perspektywy są tak niejasne, jak jeszcze nigdy — przyznał Yngve Slyngstad. W III kw. tempo wzrostu gospodarczego spowolniło do 7,3 proc., najniższej dynamiki od dna kryzysu finansowego sprzed sześciu lat. Według dziennika „Financial Times”, jest niemal nieuniknione, że cały rok gospodarka zamknie najgorszym wynikiem od ćwierćwiecza, a tymczasem końca spowolnienia nie widać. Wszystko dlatego, że wiele wskaźników wciąż wskazuje na przegrzanie gospodarki.

Dynamika wartości udzielonych kredytów przekracza tempo wzrostu PKB, a władze lokalne nie przestają się zadłużać. Według banku Standard Chartered na koniec pierwszego półrocza całkowita wartość zadłużenia w gospodarce chińskiej sięgnęła 251 proc. PKB w porównaniu ze 147 proc. PKB na koniec 2008 r.

Tymczasem marnotrawne inwestycje rosną nawet na przekór wyhamowaniu sprzedaży. Choć branża stalowa od lat zmaga się z nadprodukcją i spadającymi zyskami, dynamika produkcji wciąż przekracza 5 proc. Tymczasem według banku Goldman Sachs aż 20 proc. powierzchnimieszkalnej w miastach to pustostany.

„Kładzenie nacisku na osiągnięcie krótkoterminowych założeń co do wzrostu gospodarczego sprawia, że coraz trudniej jest wprowadzać zmiany kierujące gospodarkę na tor możliwy do utrzymania w dłuższej perspektywie. Bez reform strukturalne spowolnienie w Chinach będzie bardziej dotkliwe” — napisał w raporcie Karlis Smits, ekonomista Banku Światowego. Główną bolączką chcących inwestować w Chinach są ograniczenia w przepływach kapitału — przyznaje Yngve Slyngstad, którego fundusz, oprócz 1,5 proc. aktywów zainwestowanych w Chinach, 2,7 proc. lokuje w Hongkongu.

Perspektywy są zaburzane przez niepewność co do dalszych posunięć w polityce pieniężnej banku Chin, zniekształcenia na tamtejszych rynkach kredytowych oraz przedłużające się problemy gospodarcze Europy. Specjaliści prześcigają się w obniżaniu długoterminowych prognoz dla gospodarki Państwa Środka.

Zdaniem ośrodka badawczego Conference Board w latach 2020-24 wzrost chińskiego PKB sięgnie już tylko 3,9 proc. rocznie i będzie 2,5-krotnie wolniejszy niż średnio w latach 1980-2012. Eksperci przestrzegają przed skokowym wzrostem liczby niewypłacalności. To przełoży się na perspektywy tak odległych od Chin (tylko geograficznie) gospodarek, jak Brazylia, Indonezja czy RPA — przyznaje Yngve Slyngstad.

— Rząd będzie musiał w końcu pozwolić na jeszcze większe spowolnienie wzrostu. Im dłużej dynamika PKB utrzyma się powyżej 5-6 proc., tym bardziej poważne staną się problemy z zadłużeniem i tym większe ryzyko naprawdę nieprzyjemnego dostosowania gospodarki — przestrzega Michael Pettis, profesor finansów Uniwersytetu Pekińskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane