Największy spadek Nikkei od dwóch miesięcy

(Marek Druś)
opublikowano: 14-12-2005, 08:47

Giełda w Tokio zanotowała największy spadek od dwóch miesięcy. Nikkei tracił na zamknięciu 2 proc., a Topix 1,5 proc. Wcześnie w trakcie sesji oba indeksy zbliżyły się do pięcioletnich szczytów.

Giełda w Tokio zanotowała największy spadek od dwóch miesięcy. Nikkei tracił na zamknięciu 2 proc., a Topix 1,5 proc. Wcześnie w trakcie sesji oba indeksy zbliżyły się do pięcioletnich szczytów.

Według analityków, japoński rynek akcji jest wykupiony i inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków. Do wyprzedaży przyczyniło się także największe umocnienie się jena wobec dolara od drugiej połowy lipca oraz niższa niż oczekiwano wartość wskaźnika nastroju biznesu Tankan w minionym kwartale.

Spadły notowania banków. W dół poszły kursy największych na japońskim rynku Mitsubishi UFJ, Mizuho i Sumitomo Mitsui. Wśród eksporterów mocno spadła cena akcji Hondy, najbardziej uzależnionej w branży motoryzacyjnej od sprzedaży w USA. W dół poszedł kurs Sony, drugiego na świecie producenta elektroniki użytkowej i Canon, globalnego lidera rynku kopiarek. Realizacja zysków była przyczyną ok. 4 proc. spadku cen akcji JFE Holdings i Sumitomo Metal Industries, drugiego i trzeciego japońskiego producenta stali.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane