Największy wzrost od miesiąca

Na zamknięciu S&P500 rósł o 1,2 proc. Nasdaq zyskał 1,25 proc. Dow Jones kończył dzień 1,3 proc. zwyżką.

Tak zdecydowanej poprawy nastrojów na Wall Street nie widziano od dawna. Inwestorzy kupowali akcje licząc na dobre wiadomości z Europy. Skłoniły ich do tego doniesienia Bloomberga, że Niemcy są gotowe uznać nawet tylko jedną reformę rozpoczętą przez rząd Grecji jako wystarczający powód do udostępnienia pomocowych pieniędzy temu krajowi. Nie brakowało także opinii, że inwestorzy nie zwracają już tak dużej uwagi na Grecję, a ich optymizm wynika z poprawiającego się stanu amerykańskiej gospodarki, o czym mają świadczyć dobre dane makro. Dodatkowo rynkowi akcji sprzyjał w środę spadek cen obligacji. Osłabł dolar, co tłumaczono niedawnymi sygnałami ze szczytu G7, że zbytnio się umocnił. Zdrożało złoto, ropa zakończyła notowania na NYMEX najwyższym kursem zamknięcia w tym roku.

Na zamknięciu rosła wartość wszystkich 10 indeksów głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały akcje spółek IT, gdzie wyraźnie rósł kurs m.in. Apple, oraz spółek finansowych, gdzie drożał Goldman Sachs. Najsłabiej na tle rynku wyglądały akcje spółek użyteczności publicznej i  świadczących usługi telekomunikacyjne. Na zamknięciu drożało ponad 90 proc. spółek z S&P500. Wśród liderów zwyżek znalazł się Netflix, którego kurs osiągnął historyczne maksimum. Inwestorzy kupują papiery  internetowego serwisu streamingowego po decyzji pozwalającej na znaczące zwiększenie liczby jego akcji, co zapowiada split. Zdrożały wszystkie blue chipy tworzące średnią Dow Jones. Najmocniej, o 2,0-2,5 proc. drożały akcje Visy, Microsoftu i Caterpillar. Po przeciwnej stronie rynku znalazły się Verizon, Coca-Cola i McDonald's, których kursy rosły o 0,3-0,6 proc.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Największy wzrost od miesiąca