Najwyższa konstrukcja na świecie

opublikowano: 18-05-2016, 00:00

Oddany do użytku 30 lipca 1974 r. był przez 34 lata najwyższą konstrukcją wzniesioną przez człowieka. Maszt radiowy w Konstantynowie umożliwiał odbiór sygnału Programu Pierwszego Polskiego Radia w całej Europie, Iraku, Iranie a nawet Ameryce Północnej.

Odbudowana po zniszczeniach II wojny światowej radiostacja w Raszynie nie wystarczała dla pokrycia całego kraju sygnałem radiowym, dlatego dość szybko podjęto decyzję o postawieniu nowego nadajnika. Lokalizacja - Konstantynów w powiecie płockim - wynikała z centralnego położenia na mapie Polski. 

Budowa rozpoczęła się 5 lipca 1969 roku, 18 października 1972 roku wmurowano stopkę pod maszt radiowy a oficjalne uruchomienie miało miejsce 30 lipca 1974 roku.

Wzniesiony maszt miał masę 420 t i wysokość 646,38 metrów (wjazd na szczyt specjalną windą trwał 30 minut), zainstalowane były na nim nadajniki o mocy 2×1000 kW. W dniu 22 lipca 1974 roku maszt przejął nadawanie od Raszyna. Jego niewątpliwą zaletą była możliwość odbioru ze zwykłego radioodbiornika programu pierwszego Polskiego Radia przez rodaków mieszkających w Kazachstanie, pracowników polskich firm na kontraktach w Iraku i Libii, prawie całej Europie i nawet Ameryce Północnej.

Była to najwyższa konstrukcja inżynierska na świecie w latach 1974-1991. Nigdzie na świecie nie wzniesiono wyższego obiektu aż do 19 maja 2008, kiedy rekord został pobity przez Burdż Chalifa.

Wieża istniała do 8 sierpnia 1991 roku, kiedy zawaliła się o 19:10 podczas prac konserwacyjnych. Poluzowano jedną z lin w ostatniej, piątej sekcji odciągów, zakładając i naciągając 2 liny pomocnicze. Jedna z lin pomocniczych wysunęła się z zacisków. Druga lina pomocnicza zerwała się z mocowania, nie mogąc zrównoważyć sił pozostałych lin głównych. Górna część masztu złamała się i uderzyła w podstawę. Ważąca kilkaset ton konstrukcja zawaliła się w ciągu kilkunastu sekund. Na szczęście, nikt nie został ranny.

Pierwsze planu odbudowy masztu powstały już w 1992 r., jednak nie zostały zrealizowane ze względu na protesty miejscowej ludności obawiającej się negatywnych skutków promieniowania elektromagnetycznego. Nowa lokalizacja masztu została wyznaczona w Solcu Kujawskim na dawnym wojskowym poligonie bombowym. Pierwotnie planowano wzniesienie jednego wysokiego masztu, ostatecznie zdecydowano się na budowę 2 masztów o wysokości 330 i 289 metrów. Budowa zrealizowana została w latach 1998-1999 i otwarcie nastąpiło 4 września 1999 roku. Radiowe Centrum Nadawcze Solec Kujawski posiada nadajnik o mocy 1200 kW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane