Najwyższe czynsze biurowe

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 26-02-2013, 00:00

Biura: Najwięcej płacą najemcy w londyńskiej dzielnicy West End. Warszawa znalazła się na 33. miejscu globalnego rankingu Cushman & Wakefield

Autorzy raportu „Powierzchnie biurowe na świecie 2013” („Office Space Across the World 2013”) podkreślają, że przez niewystarczającą podaż najlepszych biur w Londynie czynsze w dzielnicy West End wzrosły o 2 proc.

None
None

— Londyn nie traci atrakcyjności. W ubiegłym roku czynsze za najlepsze powierzchnie wzrosły wskutek niewystarczającej podaży. Wraz z ożywieniem gospodarczym można oczekiwać ich dalszego wzrostu — ocenia Digby Flower, dyrektor działu London Markets w firmie Cushman & Wakefield.

Centralny Obszar Biznesu w Hongkongu spadł na drugą pozycję w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata, natomiast rejon Zona Sul w Rio de Janeiro awansował z ósmego na trzecie miejsce, dzięki wzrostowi czynszów o 43 proc. W skali światowej czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wzrosły w 2012 r. o 3 proc., głównie za sprawą wysokich wzrostów w Ameryce Południowej. Niepewne prognozy ekonomiczne spowodowały jednak większą ostrożność najemców na wielu rynkach. Według Cushman & Wakefield firmy będą dążyć do obniżania kosztów najmu.

Europa, Afryka, Bliski Wschód

Spadek optymizmu przedsiębiorców wpłynął na wysokość czynszów w regionie EMEA (Europa, Afryka, Bliski Wschód). Wzrost czynszów był znikomy zwłaszcza w Europie Zachodniej, gdzie wyniósł zaledwie 0,3 proc. W Europie Środkowo-Wschodniej czynsze wzrosły o 2 proc.

— Najemcy obniżają koszty renegocjując umowy lub przeprowadzając się do obiektów oferujących lepsze warunki — mówi Barrie David, starszy konsultant z europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield. Warszawa zajęła 33. pozycję w rankingu ogólnoświatowym. Wyjściowe stawki czynszów w najlepszych biurowcach w Centralnym Obszarze Biznesu w 2012 r. to 24-27 EUR/mkw./ miesięcznie.

— Mimo dość słabych wyników w Europie rynek biurowy w Polsce wciąż się rozwija, o czym świadczy wzrost popytu o 4 proc. w Warszawie i o 13 proc. w innych dużych miastach. Rosnąca podaż prowadzi jednak do nieznacznego wzrostu wskaźnika pustostanów — wyjaśnia Richard Aboo, partner, dyrektor działu powierzchni biurowych w polskim oddziale Cushman & Wakefield.

Ameryka Północna i Południowa

W ujęciu regionalnym czynsze wzrosły najbardziej — o 10 proc. — w Ameryce Północnej i Południowej. Rio de Janeiro jest najdroższym miastem na półkuli zachodniej i w porównaniu z 2011 r. awansowało w rankingu ogólnoświatowym o pięć miejsc — na trzecią pozycję. Zainteresowanie Ameryką Południową nie dotyczyło wyłącznie Brazylii — w stolicy Kolumbii Bogocie najwyższe czynsze wzrosły o 65 proc., natomiast w Limie w sąsiadującym Peru — o 7 proc.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— W 2012 r. popyt na powierzchnię biurową wzrósł w Brazylii. Duże firmy międzynarodowe poszukują biur wysokiej jakości, jednak ich dostępność jest coraz bardziej ograniczona, zwłaszcza w niektórych rejonach Rio de Janeiro — podkreśla Marina Cury, dyrektor działu powierzchni biurowych w firmie Cushman & Wakefield, Brazylia.

W Ameryce Północnej najwyższe czynsze wzrosły w 2012 r. o 9 proc., głównie za sprawą znacznych podwyżek na kilku wyróżniających się rynkach takich jak San Francisco (19 proc.) i Calgary (29 proc.), głównie dzięki ekspansji sektora energetycznego i technologicznego. W pierwszej dziesiątce najdroższych lokalizacji biurowych znalazł się także Środkowy Manhattan (Madison/Piąta Aleja), który w porównaniu z ubiegłym rokiem spadł o jedno miejsce — na ósmą pozycję.

Azja i Pacyfik

W Azji Hongkong i Tokio znalazły się odpowiednio na drugim i piątym miejscu zestawienia najdroższych lokalizacji biurowych świata. Najwyższe czynsze wzrosły w ubiegłym roku o 3 proc.

— W 2012 r. zmniejszył się popyt na biura w Centralnym Obszarze Biznesu w Hongkongu, co spowodowało znaczny spadek czynszów. Wynikało to z restrukturyzacji w instytucjach bankowych i finansowych. W tym roku czynsze będą nadal spadać ze względu na nieznaczny wzrost podaży, ale w pierwszych miesiącach 2014 r. mogą rosnąć — prognozuje John Siu, dyrektor biura firmy Cushman & Wakefield w Hongkongu.

Pekin, który w poprzednich dwóch latach odnotowywał imponujące wzrosty czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe, spadł o jedno miejsce w rankingu — na siódmą pozycję, ponieważ w minionych 12 miesiącach czynsze utrzymały się niezmienionym poziomie. Natomiast w Indiach czynsze znacznie wzrosły w ubiegłym roku — o 25 proc. w rejonie Connaught Place w New Delhi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane