Najwyższe czynsze biurowe

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 26-02-2013, 00:00

Biura: Najwięcej płacą najemcy w londyńskiej dzielnicy West End. Warszawa znalazła się na 33. miejscu globalnego rankingu Cushman & Wakefield

Autorzy raportu „Powierzchnie biurowe na świecie 2013” („Office Space Across the World 2013”) podkreślają, że przez niewystarczającą podaż najlepszych biur w Londynie czynsze w dzielnicy West End wzrosły o 2 proc.

— Londyn nie traci atrakcyjności. W ubiegłym roku czynsze za najlepsze powierzchnie wzrosły wskutek niewystarczającej podaży. Wraz z ożywieniem gospodarczym można oczekiwać ich dalszego wzrostu — ocenia Digby Flower, dyrektor działu London Markets w firmie Cushman & Wakefield.

Centralny Obszar Biznesu w Hongkongu spadł na drugą pozycję w rankingu najdroższych lokalizacji biurowych świata, natomiast rejon Zona Sul w Rio de Janeiro awansował z ósmego na trzecie miejsce, dzięki wzrostowi czynszów o 43 proc. W skali światowej czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wzrosły w 2012 r. o 3 proc., głównie za sprawą wysokich wzrostów w Ameryce Południowej. Niepewne prognozy ekonomiczne spowodowały jednak większą ostrożność najemców na wielu rynkach. Według Cushman & Wakefield firmy będą dążyć do obniżania kosztów najmu.

Europa, Afryka, Bliski Wschód

Spadek optymizmu przedsiębiorców wpłynął na wysokość czynszów w regionie EMEA (Europa, Afryka, Bliski Wschód). Wzrost czynszów był znikomy zwłaszcza w Europie Zachodniej, gdzie wyniósł zaledwie 0,3 proc. W Europie Środkowo-Wschodniej czynsze wzrosły o 2 proc.

— Najemcy obniżają koszty renegocjując umowy lub przeprowadzając się do obiektów oferujących lepsze warunki — mówi Barrie David, starszy konsultant z europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield. Warszawa zajęła 33. pozycję w rankingu ogólnoświatowym. Wyjściowe stawki czynszów w najlepszych biurowcach w Centralnym Obszarze Biznesu w 2012 r. to 24-27 EUR/mkw./ miesięcznie.

— Mimo dość słabych wyników w Europie rynek biurowy w Polsce wciąż się rozwija, o czym świadczy wzrost popytu o 4 proc. w Warszawie i o 13 proc. w innych dużych miastach. Rosnąca podaż prowadzi jednak do nieznacznego wzrostu wskaźnika pustostanów — wyjaśnia Richard Aboo, partner, dyrektor działu powierzchni biurowych w polskim oddziale Cushman & Wakefield.

Ameryka Północna i Południowa

W ujęciu regionalnym czynsze wzrosły najbardziej — o 10 proc. — w Ameryce Północnej i Południowej. Rio de Janeiro jest najdroższym miastem na półkuli zachodniej i w porównaniu z 2011 r. awansowało w rankingu ogólnoświatowym o pięć miejsc — na trzecią pozycję. Zainteresowanie Ameryką Południową nie dotyczyło wyłącznie Brazylii — w stolicy Kolumbii Bogocie najwyższe czynsze wzrosły o 65 proc., natomiast w Limie w sąsiadującym Peru — o 7 proc.

— W 2012 r. popyt na powierzchnię biurową wzrósł w Brazylii. Duże firmy międzynarodowe poszukują biur wysokiej jakości, jednak ich dostępność jest coraz bardziej ograniczona, zwłaszcza w niektórych rejonach Rio de Janeiro — podkreśla Marina Cury, dyrektor działu powierzchni biurowych w firmie Cushman & Wakefield, Brazylia.

W Ameryce Północnej najwyższe czynsze wzrosły w 2012 r. o 9 proc., głównie za sprawą znacznych podwyżek na kilku wyróżniających się rynkach takich jak San Francisco (19 proc.) i Calgary (29 proc.), głównie dzięki ekspansji sektora energetycznego i technologicznego. W pierwszej dziesiątce najdroższych lokalizacji biurowych znalazł się także Środkowy Manhattan (Madison/Piąta Aleja), który w porównaniu z ubiegłym rokiem spadł o jedno miejsce — na ósmą pozycję.

Azja i Pacyfik

W Azji Hongkong i Tokio znalazły się odpowiednio na drugim i piątym miejscu zestawienia najdroższych lokalizacji biurowych świata. Najwyższe czynsze wzrosły w ubiegłym roku o 3 proc.

— W 2012 r. zmniejszył się popyt na biura w Centralnym Obszarze Biznesu w Hongkongu, co spowodowało znaczny spadek czynszów. Wynikało to z restrukturyzacji w instytucjach bankowych i finansowych. W tym roku czynsze będą nadal spadać ze względu na nieznaczny wzrost podaży, ale w pierwszych miesiącach 2014 r. mogą rosnąć — prognozuje John Siu, dyrektor biura firmy Cushman & Wakefield w Hongkongu.

Pekin, który w poprzednich dwóch latach odnotowywał imponujące wzrosty czynszów za najlepsze powierzchnie biurowe, spadł o jedno miejsce w rankingu — na siódmą pozycję, ponieważ w minionych 12 miesiącach czynsze utrzymały się niezmienionym poziomie. Natomiast w Indiach czynsze znacznie wzrosły w ubiegłym roku — o 25 proc. w rejonie Connaught Place w New Delhi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu