Nakazowy split payment jednak się opóźni

opublikowano: 18-07-2019, 18:53

Sejm przedłuży vacatio legis dla obowiązkowego split paymentu. Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie i już się nie opiera.

Mamy dobre wieści dla przedsiębiorców z branż, które wkrótce będą musiały obligatoryjnie stosować system podzielonej płatności VAT. Podczas drugiego czytania w Sejmie rządowego projektu wniesiono kilka ważnych poprawek , m.in. opóźniających termin wejścia nowelizacji w życie.

Tadeusz Kościński, wiceminister finansów, był dotąd nieprzejednany i nie widział możliwości opóźnienia wejścia w życie nakazowego split paymentu. Nagle zmienił zdanie i już widzi taką możliwość.
Zobacz więcej

Kropla drąży skałę

Tadeusz Kościński, wiceminister finansów, był dotąd nieprzejednany i nie widział możliwości opóźnienia wejścia w życie nakazowego split paymentu. Nagle zmienił zdanie i już widzi taką możliwość. fot. Marek Wiśniewski

- Zapisany w projekcie termin 1 września 2019 r. jest za krótki, aby przedsiębiorcy zdążyli się przygotować. Dlatego aby obowiązkowy split payment zyskał większe społeczne poparcie i lepiej uszczelniał system podatkowy, wnosimy poprawkę wydłużającą vacatio legis do 1 stycznia 2020 r. – powiedział w Sejmie Grzegorz Długi, poseł Kukiz15.

Poparcie dla apeli środowisk przedsiębiorców o danie im dłuższego czasu na przygotowania prezentowali też posłowie innych ugrupowań.

- 1 września jest zbyt krótkim terminem, aby przedsiębiorcy mogli przystosować swoje systemy informatyczne do stosowania nowych obowiązków czyli obligatoryjnej podzielonej płatności VAT. Popieramy przesunięcie terminu wejścia w życie do początku przyszłego roku – mówiła Genowefa Tokarska, posłanka PSL.

Co najważniejsze, swoje  stanowisko zmieniło Ministerstwo Finansów i już nie opiera wydłużeniu vacatio legis nowych przepisów.

- Jak najbardziej rozważamy wydłużenie vacatio legis – zadeklarował Tadeusz Kościński, wiceminister finansów.

Czy rzeczywiście uda się zmienić termin wejścia w życie na 1 stycznia 2020 r., czego oczekują eksperci oraz przedsiębiorcy? Okaże się na posiedzeniu sejmowej komisji finansów, która jeszcze dziś się zbierze by rozpatrzeć poselskie poprawki wniesione w czasie drugiego czytania projektu. Z naszych informacji zbliżonych do MF wynika jednak, że bardziej prawdopodobne jest opóźnienie tylko o miesiąc czyli do 1 października 2019 r.

Sejm uchwali projekt jutro.

Eksperci organizacji biznesowych alarmowali, że firmy nie mają szansy tak szybko dostosować swoich systemów księgowyc,h aby już od 1 września stosować obowiązkowy split payment, a grozić im będą surowe kary finansowe za niestosowanie nowych przepisów.
ramka

Kogo to dotyczy

Przykłady towarów i usług, które zostaną objęte obowiązkiem stosowania mechanizmu split payment: węgiel kamienny i brunatny oraz koks, brykiety, oleje rzepakowe, folie stretch, pręty i wyroby ze stali, srebro, złoto, platyna, metale nieszlachetne, wyroby miedziane, metale nieżelazne, procesory, komputery, twarde dyski, telefony komórkowe, telewizory, odbiorniki radiowe, konsole do gier, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, akumulatory, części i akcesoria do samochodów i motocykli, odpady, surowce wtórne, roboty budowlane. Lista towarów i usług, które obejmie obowiązkowy split payment liczy 150 pozycji.

 

 

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy