Należyta staranność podatników VAT

opublikowano: 14-09-2017, 22:00

Ministerstwo Finansów wraz z 12 podmiotami będą przez najbliższy miesiąc pracować nad rozwiązaniami, które mają ochronić uczciwych podatników.

Resort finansów podsumował pierwszy etap konsultacji podatkowych dotyczących przesłanek należytej staranności. Od 30 czerwca do 28 lipca zainteresowane podmioty mogły nadsyłać swoje opinie i opracowania do Ministerstwa Finansów (MF).

Na stronie resortu możemy zapoznać się z 71 opiniami podmiotów, które skorzystały z możliwości podzielenia się obawami i propozycjami rozwiązań. Do drugiego etapu zaangażowanych zostało 12 podmiotów, które stworzą grupę roboczą i przez kolejny miesiąc będą pracować nad stworzeniem mechanizmówdla organów podatkowych oraz katalogu czynności, którymi przedsiębiorcy będą mogli kierować się, weryfikując kontrahentów.

MF przewiduje, że katalog może ujrzeć światło dzienne przed końcem października. Spełnienie wytycznych w momencie zawierania transakcji ma dać podatnikowi ochronę przed kwestionowaniem prawa do odliczenia VAT. Wielu przedsiębiorców obawia się, że stworzenie listy należytej staranności podatkowej da organom podatkowym prawo do nadużywania możliwości odbierania podatnikom prawa do odliczenia VAT.

— Wyobraźnia urzędników w kwestii kontroli podatkowych jest nieograniczona, co nierzadko przeraża przedsiębiorców. Brak wzorca dla starannego postępowania podatkowego i brak doświadczenia w tym zakresie nie wróżą niczego dobrego.

Dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiednich rozwiązań — mówił Michał Borowski, ekspert ds. podatków Business Centre Club. Przedstawiciele firm podkreślają, że konsultacje mają na celu stworzenie rozwiązań ułatwiających życie firm, a nie serwowanie im jeszcze większej ilości obowiązków przy sprawdzaniu kolejnych kontrahentów.

— Nie blokujmy biznesu. Nie możemy zalać go dodatkowymi biurokratycznymi obowiązkami. Weryfikacja nie powinna następować zbyt często — obowiązkowa powinna być dokonywana podczas nawiązywania umowy z nowym kontrahentem, a następnie powtarzana nie częściej niż raz do roku — podkreśla Michał Kanownik, prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT.

Nadal podnoszone są argumenty dotyczące podziału obowiązku obu stron — podatnika i organów podatkowych. Przedstawiciele przedsiębiorców zaznaczają, że poszczególni podatnicy nie mają możliwości i narzędzi do weryfikacji, jakimi dysponują organy podatkowe.

— Powinna być ona ograniczona do bezpośrednich kontrahentów. Wprowadzenie wymogów weryfikacji wykraczającej poza normalną praktykę gospodarczą byłoby nie tylko nadmiernie uciążliwe, ale też kosztowne dla podatnika. Oczywiście wyższy poziom staranności może być wymagany w przypadku towarów o charakterze wrażliwym. Ponadto, lista przesłanek i metod weryfikacji powinna zostać dostosowana do praktyki i być ogólnie dostępna dla podatników — zaznaczył Tomasz Michalik, partner i doradca podatkowy w MDDP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu