Napięty budżet UE może ograniczyć pomoc Polsce

Piotr Burza
opublikowano: 23-04-1999, 00:00

Napięty budżet UE może ograniczyć pomoc Polsce

Dojście do consensusu, po wielu dniach rokowań,oraz ustalenie reformy budżetu przez 15 państw — członków Unii Europejskiej — można uznać za wielkie zwycięstwo. Wielu ekspertów zaczyna się jednak zastanawiać nad coraz bardziej prawdopodobną klęską. Po rządach członków UE oczekuje się, że mimo ostatniej afery korupcyjnej w Komisji Europejskiej, będą starały się nadal szerzyć ideę integracji. Natomiast wejście w nowe tysiąclecie będzie wsparte stabilnym budżetem, dzięki któremu będzie możliwe przyjęcie nowych członków do tego ciągle elitarnego klubu.

NIESTETY, długo negocjowany budżet oparty jest na bardzo kruchych podstawach. Polska, jako kandydat do UE, liczy na połowę z 80 mld euro pomocy dla krajów kandydackich. W kolejce z nami czekają jeszcze cztery kraje kandydackie — Cypr, Czechy, Słowenia i Węgry.

NAPIĘTY BUDŻET Unii bazował na spokoju w Europie, więc oczywiście nie przewidziano w nim, że interwencja w Kosowie potrwa tak długo i będzie tak kosztowna. Ta operacja militarna może przyczynić się do powstania pęknięć nie tylko w kruchym planie finansowym, uwzględniającym pierwsze lata nowego tysiąclecia, lecz również do rozregulowania spójności wewnątrz państw członkowskich Unii.

MOŻNA JUŻ zaobserwować pierwsze sygnały tego stanu rzeczy. Grecja — członek NATO oraz UE — nie tylko była przeciwna interwencji w Kosowie, lecz nawet nie zezwoliła na przelot samolotu z polską pomocą humanitarną nad swym terytorium. Grecy walczą również o jak najszybsze przyjęcie Cypru do UE, blokując skutecznie wszelkie ustalenia nie będące po ich myśli.

W PRAWIE UNIJNYM jest wiele luk. Bazując na niedoskonałości tego systemu, prezydent Slobodan Miloszewic chce zyskać jak najwięcej dla swojej polityki. W tym celu stara się przedłużyć w czasie konflikt, a sądząc z ataków serbskich na Albanię, pragnie jego rozprzestrzenienia.

SAMI CZŁONKOWIE UE zaczynają zastanawiać się nad niedoskonałościami obecnego systemu. Podanie się do dymisji całej Komisji Europejskiej uwypukliło występujące w tym systemie luki. Inną istotną sprawą jest liczba głosów na forum Unii. Na ostatnim spotkaniu w Berlinie, Francja, która była reprezentowana zarówno przez prezydenta, jak i premiera, przeforsowała preferencyjną pomoc dla rolników. Grecja, dzięki temu, że każdy z członków Unii ma prawo weta, torpedowała skutecznie niekorzystne dla siebie uchwały i forsowała przyjęcie Cypru do UE.

UNIA EUROPEJSKA powinna znosić bariery handlowe, integrować swych członków i pomagać krajom mniej rozwiniętym w dorównywaniu do poziomu czołówki. Jednak do tej pory, gdy w grę wchodzić zaczyna interes narodowy, każdy z krajów członkowskich stara się wyrwać dla siebie jak najlepszy kąsek.

TRWAJĄ jednak negocjacje o dalsze rozszerzenie Unii, a Polska, aby stać się członkiem klubu, musi przeprowadzić jeszcze wiele reform. Zasadnicze elementy porozumienia w sprawie przystąpienia Polski do UE mają być określone w drugiej połowie 2000 r. Możemy mieć tylko nadzieję, że w pierwszych latach nowego tysiąclecia Polska zintegruje się z Europą w nowym kształcie, a konflikty podobne do bałkańskiego nie zmącą nowego porządku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Napięty budżet UE może ograniczyć pomoc Polsce