Narasta konflikt w KGHM

Przemek Barankiewicz
05-06-2001, 18:24

Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego zakończył pogotowie strajkowe i wszedł w spór zbiorowy z zarządem KGHM, podał ZZPPM w komunikacie. Związkowcy domagają się m.in. podwyższenia wynagrodzeń o 8 proc. od lipca oraz rozpoczęcia i sfinalizowania w ciągu miesiąca rozmów o pracowniczym programie emerytalnym dla całej załogi. Zarząd ripostuje, że ZZPPM trwa w zbiorze zbiorowym już od dawana, a kolejnych podwyżek dla jednej z najlepiej opłacanych załóg w kraju nie będzie.

W zdecydowanym w tonie komunikacie związkowcy domagają się także czytelnej polityki inwestycyjnej i oszczędnościowej spółki.

- Żądamy natychmiastowego zaprzestania wyprowadzania ze spółki pieniędzy na dziwne darowizny i na nie gwarantujące zwrotu prywatne inwestycje typu Telewizja Familijna - piszą członkowie ZZPPM.

Ich zdaniem proponowana podwyżka o 8 proc. od lipca będzie kosztować firmę w skali 2001 r. 35 mln zł, a więc prawie dwa razy mniej, niż wyniosła inwestycja KGHM w Telewizję Familijną.

- Po marcowych podwyżkach płac w KGHM, średnia wynagrodzenie sięgnęło 4 650 zł, co zalicza je do czółówki przedsiębiorstw w Polsce. Dalszych pieniędzy na podwyżki nie ma, gdyż nie pozwalają na to ceny miedzi i mocna złotówka – prezentuje opinię władz KGHM Jerzy Pietraszek, rzecznik prasowy konglomeratu.

Związkowcy chcą także natychmiastowego wycofania z porządku obrad WZA spółki głosowania na temat zmian w statucie KGHM.

- Zamierzone zmiany w statucie grożą całkowitą utratą wpływu Państwa na kierunki rozwoju spółki, na sposób zarządzania, na prywatyzację prowadzącą do marginalizacji posiadanego przez skarb państwa kapitału w KGHM oraz przejęcia przez inwestora zewnętrznego pełnej kontroli nad spółką - czytamy w komunikacie ZZPPM.

- Zmiany w statucie należą wyłącznie do kompetencji walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które odbędzie się 26 czerwca – komentuje Jerzy Pieraszek.

Związek proponuje rozpoczęcie rokowań 11 czerwca.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Narasta konflikt w KGHM