MECENAS MONIKA GŁADOCH
ekspert Pracodawców RP
Niestety, pracownicy coraz częściej zażywają substancje psychotropowe czy środki odurzające. Przepisy nie regulują sposobu, zakresu i formy badań na obecność narkotyków w organizmie pracownika. W drodze analogii należy więc stosować regulacje dotyczące kontroli trzeźwości, zawarte w ustawie z 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie. Pracodawca jest uprawniony do skontrolowania pracownika, jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że ten znajduje się pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Może skorzystać z prawa kontroli każdego pracownika, bez względu na charakter jego pracy i zakres odpowiedzialności. Nie sposób bowiem ustalić z góry następstw zażycia substancji, które oddziałują na układ nerwowy i prowadzą do zmiany normalnego działania mózgu. Obowiązkiem pracodawcy jest zagwarantowanie warunków bhp w zakładzie pracy, dlatego nie powinien pozostać na to obojętny. Jeśli wynik testu na obecność narkotyku okaże się dodatni, pracownik musi się liczyć z określonymi konsekwencjami prawnymi, włącznie ze zwolnieniem z pracy. Jednak to pracodawca podejmie decyzję, czy pracownik poniesie odpowiedzialność za naruszenie reguł bhp. Warto przypomnieć, że przepisy zawierają określone sankcje z tytułu zażycia narkotyku przez pracownika. Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do powstania wypadku.