Nasdaq zakończył sesję najniższym poziomie od 1998

opublikowano: 04-04-2001, 08:04

NOWY JORK (Reuters) - Wtorkowe sesje na amerykańskich giełdach zakończyły się znacznymi spadkami. Inwestorzy pozbywali się akcji spółek, po kolejnej serii zapowiedzi gorszych wyników kwartalnych niektórych z nich.

"Analitykowi, albo maklerowi trudno jest wstać, uderzyć pięścią w stół i powiedzieć: musicie kupować akcje" - powiedział Ned Collins, makler z Daiwa Securities America.

"Inwestorzy zastanawiają się, kiedy wyniki spółek ulegną poprawie. Wygląda na to, że czeka nas jeszcze sporo kłopotów zanim inwestorzy uznają dany poziom za właściwy, a wówczas zaczną wydawać pieniądze" - dodał.

Powodu do pozbywania się akcji spółek dostarczył inwestorom również pogłębiający się konflikt między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, które nie chcą zwrócić amerykańskiego samolotu szpiegowskiego, który w wyniku kolizji z chińskim myśliwcem musiał lądować na terytorium tego kraju.

Indeks Dow Jones stracił 2,99 procent i wyniósł 9.485,71 punktu.

Sytuacja na rynku nowych technologii była jeszcze gorsza. Nasdaq Composite spadł o 6,17 procent do 1.673 punktów i tym samym przełamał kolejny psychologiczny poziom 1.700 punktów i znalazł się na najniższym poziomie od października 1998 roku.

Od 10 marca 2000 roku, gdy Nasdaq osiągnął najwyższy w historii poziom 5.048,62 punktu, indeks nowych technologii stracił dwie trzecie swojej wartości.

Spadki zapoczątkowały kolejne zapowiedzi gorszych wyników kwartalnych kilku spółek technologicznych, w tym producentów oprogramowania Ariba i Broadvision.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nasdaq zakończył sesję najniższym poziomie od 1998