Nasila się sprzedaż papierów

Piotr Burza
opublikowano: 28-06-1999, 00:00

Nasila się sprzedaż papierów

W ubiegłym tygodniu doszło do ponownego schłodzenia rynku papierów wartościowych. Wcześniejszy optymizm inwestorów, spowodowany podniesieniem przez agencję Standard & Poors ratingu polskich papierów dłużnych, wyraźnie osłabł. Było to widoczne już na poniedziałkowym przetargu Ministerstwa Finansów. Mimo popytu, który ponad dwukrotnie przekroczył ofertę resortu, rentowność 52-tygodniowych bonów skarbowych ponownie podskoczyła do 12,10 proc. Nieznaczna tendencja sprzedaży pojawiła się już w pierwszej połowie tygodnia. Przy niewielkich obrotach zaczęto sprzedawać obligacje 2- i 3-letnie, jak również bony skarbowe. Rentowność obligacji 3-letnich wynosiła 11 proc., 2-letnich — 11,45 proc., a 5-letnich — 10,15 proc. Rentowność bonów skarbowych z ostatniego przetargu podskoczyła do 12,11 proc.

NA NASILENIE tendencji sprzedaży na rynku papierów dłużnych wpłynęło kilka czynników. W środę Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wzrost PKB w pierwszym kwartale wyniósł 1,5 proc. Nie miało to wpływu na forex, lecz sprawiło, że inwestorzy zagraniczni zaczęli pozbywać się polskich papierów. Coraz większy deficyt budżetowy oraz wzrastająca podaż pieniądza powodują, że redukcja stóp procentowych odsuwa się coraz dalej w czasie. Wpływ na to ma również koniec półrocza. Zachodnie banki inwestycyjne, podające swoje wyniki agencjom ratingowym, pozbywają się polskich papierów, ponieważ te są ciągle papierami o wysokim stopniu ryzyka. Podobnie czynią dealerzy, którzy w większości banków dostają półroczne premie z wypracowanego zysku. Nie bez wpływu była również redukcja stóp procentowych w Czechach. Mimo że rynek naszych południowych sąsiadów jest znacznie mniejszy, to jednak było to jednym z czynników przyczyniających się do nasilenia sprzedaży polskich papierów dłużnych.

PRAWDOPODOBNIE banki chcą wyczyścić swoje portfele przed następną aukcją obligacji, która odbędzie się 7 lipca.

NA DZISIEJSZYM przetargu specjaliści prognozują, że rentowność obligacji 52-tygodniowych wzrośnie ponownie, osiągając 12,15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nasila się sprzedaż papierów