NASK ma górę pieniędzy na szkolny internet

opublikowano: 11-06-2018, 22:00

Operator Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej otrzyma około 600 mln zł z programu Polska Cyfrowa. Sporo dołoży budżet państwa.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) została wyznaczona na operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Zgodnie z ustawą, OSE ma służyć świadczeniu publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych szkołom. NASK powinna im zapewnić możliwość korzystania z szybkiego internetu 100Mb/s. Na część zadań z tym związanych dostanie pieniądze z programu operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

— Około 600 mln zł z pierwszej osi ma trafić do NASK na trzy projekty związane z OSE. Fundusze zostaną prawdopodobnie przesunięte z e-administracji. Na wprowadzenie do POPC finansowania projektu OSE mamy zgodę Komisji Europejskiej, która bardzo pozytywnie odniosła się do idei — mówi Wanda Buk, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

Pieniądze trafią do NASK w trybie pozakonkursowym.

— Za tę kwotę ma zestawić bezpieczną sieć i zbudować 16 centrów zarządzania oraz wyposażyć szkoły w dodatkowe urządzenia aktywne. Umowy powinny być podpisane w ciągu najbliższych trzech miesięcy, nie wstrzymuje to jednak prac — mówi szefowa CPPC.

NASK ma już prawników, którzy obsłużą ją w związku z pełnieniem funkcji operatora OSE. Postępowanie, w którym wybrano kancelarię GWW, było jednym z ciekawszych — ośmiu z dziewięciu uczestników… zostało z niego wykluczonych. NASK wybrała też już dostawców urządzeń i systemu contact center, a szuka dostawców usług szerokopasmowej transmisji danych dla szkół. Większość postępowań prowadzi bez rygoru ustawy Prawo zamówień publicznych, zgodnie z zasadą konkurencyjności.

W 2018 r. wyznaczony operator planuje przyłączenie i dostarczenie internetu do 1,5 tys. lokalizacji, co oznacza, że szybki dostęp do sieci powinno zyskać blisko 2 tys. szkół. W 2019 r. liczba przyłączonych placówek powinna przekroczyć 12,7 tys., a zgodnie z ustawą o OSE, do 2020 r. bezpłatny dostęp do szerokopasmowej i bezpiecznej sieci mają uzyskać wszystkie szkoły w Polsce. Według wcześniejszych założeń, wydatki inwestycyjne,związane z przygotowaniem OSE, to około 320 mln zł, natomiast jej utrzymanie do 2027 r. pochłonie 1,34 mld zł. To oznacza, że w związku z projektem przez NASK przepłyną kwoty znacznie przekraczające nie tylko jej zysk (35,3 mln zł w 2016 r.) i przychody (127 mln zł), ale nawet sumę bilansową (357,8 mln zł). Do końca 2021 r. wydatki z budżetu państwa mają wynieść 357 mln zł, a w latach 2022-27 r. — 164 mln zł rocznie. Najwięcej będą kosztowały usługi szerokopasmowego dostępu do internetu, za które trzeba będzie zapłacić operatorom — wydatki na ten cel szacowane są na 660 mln zł do 2027 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NASK ma górę pieniędzy na szkolny internet