Nastroje drobnych bliskie euforii

Marek Wierciszewski
opublikowano: 21-12-2017, 22:00

W USA odsetek drobnych inwestorów oczekujących zwyżek indeksów znalazł się najwyżej od blisko trzech lat, a to często uważane jest za sygnał kontrariański.

Aż 51 proc. uczestników ostatniego badania przeprowadzonego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (AAII) zadeklarowało, że spodziewa się zwyżek indeksów giełdowych. Odsetek optymistów jest najwyższy od stycznia 2015 r. To już kolejny sygnał wskazujący na wyjątkowo rozgrzane nastroje inwestorów, a zwykle tego typu sygnały uważa się za kontrariańskie.

Od początku roku indeks Dow Jones poprawiał historyczny szczyt na 70 sesjach, udział gotówki na rachunkach inwestorów indywidualnych jest najniższy w cały okresie, za który dostępne są dane, a wykupienie rynku oraz dźwignia stosowana przez zarządzających funduszami hedgingowymi są najwyższe od lat 90. Mimo wyniku badania AAII, zdaniem banku Citigroup, wciąż jest jednak za wcześnie, by zmniejszać udział akcji w portfelach.

„W przyszłym roku kontrarianie będą oczekiwali odwrócenia tendencji panujących w 2017 r. Będą negatywnie nastawieni do akcji, a pozytywnie — do obligacji skarbowych. Takie oczekiwania wciąż wydają nam się przedwczesne, choć na początku roku rzeczywiście spodziewalibyśmy się pewnych przepływów z rynku akcji na rynek obligacji” — zapowiadają w nocie do klientów stratedzy Citigroup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu