Nastroje japońskich producentów najlepsze od końca 2018 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-07-2021, 06:17

Zdecydowanie poprawiły się nastroje panujące wśród japońskich producentów, które wzrosło do najwyższego poziomu od ponad 2 1/5 roku. Dla kontrastu usługi znalazły się pod kreską, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Indeks nastrojów opracowywany przez Reuters Tankan dla producentów wzrósł w lipcu 2021 r. do 25 pkt z 22 pkt w czerwcu, co jest najwyższym odczytem od listopada 2018 r. Tymczasem analogiczny wskaźnik dla usług spadł do minus 3 pkt z „płaskiego” odczytu w poprzednim miesiącu.

Sentyment wytwórców poprawił wzrost zaufania do producentów samochodów, wyrobów chemicznych i metalowych, co zrekompensowało niekorzystne warunki w sektorze tekstylnym i papierniczym.

W segment usług nadal uderza zachowawcza postawa konsumentów, którzy ograniczają swój popyt i wydatki. Składnia ich do tego nadal niepewna sytuacja związana z nowymi przypadkami infekcji Covid-19 w obliczu rozprzestrzeniającego się wariantu Delta.

Eksperci spodziewają się, że Bank Japonii (BOJ) obniży prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok fiskalny w uaktualnionych projekcjach kwartalnych, ponieważ nowy stan wyjątkowy dla Tokio, który potrwa do 22 sierpnia, grozi pogorszeniem nastrojów konsumentów i przedsiębiorstw.

Z kolei japoński rząd w lipcowym komunikacie stwierdził iż oczekuje, że gospodarka powróci do poziomu sprzed pandemii do końca tego roku, głównie dzięki solidnemu eksportowi i wzrostowi (w końcu - red.) wydatków konsumenckich dzięki postępowi w szczepieniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane