Nastroje w eurolandzie lepsze niż oczekiwano

opublikowano: 28-11-2019, 12:47

Badanie zaufania gospodarczego w strefie euro przyniosło lepszy wynik niż prognozowano, co może sygnalizować iż region może mieć już najgorsze za sobą.

Przeprowadzone przez Komisję Europejską badanie pokazało, że w listopadzie indeks zaufania gospodarczego wzrósł do 101,3 ze 100,8 w październiku. Oczekiwano 101. Wskaźnik dla przemysłu wzrósł do minus 9,2 z minus 9,5. Prognozowano minus 9,1. W usługach wskaźnik poszedł w górę do 9,3 z 9,0 w październiku. Oczekiwano spadku do 8,8.

Z badania wynika, że menedżerowie z przemysłu mieli więcej optymizmu co do przyszłej produkcji i zapasów skończonych produktów. Wciąż jednak wykazywali sceptycyzm co do popytu zagranicznego i wzrósł ich pesymizm co do zatrudnienia i możliwości podwyższenia wynagrodzeń.

W sektorze usług perspektywa popytu jest oceniana najlepiej od pięciu miesięcy, a oczekiwania dotyczące zatrudnienia są względnie stabilne.

Ekonomistka Bloomberga Maeva Cousin wskazała na wskaźniki wyprzedzające jako argument przemawiający za przyspieszeniem wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane