Nasza waluta ma być mocna

Kamil Zatoński
opublikowano: 03-09-2010, 00:00

Analitycy przewidują, że po fali sierpniowego pesymizmu wrześniowe nastroje poprawią się. Skorzysta na tym złoty.

Złotemu ma pomóc poprawa nastrojów inwestorów

Analitycy przewidują, że po fali sierpniowego pesymizmu wrześniowe nastroje poprawią się. Skorzysta na tym złoty.

Według mediany prognoz dwunastu specjalistów, na koniec września za euro trzeba będzie zapłacić 3,96 zł, za dolara 3,07 zł, a za franka 3,03 zł.

— Złoty umocni się dzięki poprawie nastrojów. Seria danych makro ze świata, którą poznamy w tym miesiącu, będzie lepsza niż w sierpniu. Zmniejszą się obawy o drugie dno w globalnym cyklu koniunkturalnym. To zwiększy apetyt na ryzyko i umocni ryzykowne aktywa oraz waluty rynków wschodzących, w tym złotego — uważają ekonomiści BZ WBK, liderzy rankingu "PB".

Przewidują oni spadek notowań EUR/PLN do 3,92 zł, a dolara i franka do 3 zł.

Jarosław Janecki z Societe Generale dodaje, że inwestorzy zagraniczni praktycznie nie mają ciekawszej i bezpieczniejszej alternatywy inwestycyjnej w naszym regionie.

— Oczekiwana podwyżka stóp procentowych może wzmocnić naszą walutę — uważa Jarosław Janecki.

Rafał Benecki z ING Banku zwraca uwagę na ryzyko, jakim jest większa korekta na giełdach.

— Rynki obligacji w USA i strefie euro w coraz większym stopniu wyceniają już scenariusz recesyjno-deflacyjny, podczas gdy rynki akcji są wciąż bardziej optymistyczne. To rodzi ryzyko większej korekty, która zagrozi również walutom rynków wschodzących, w tym złotemu — mówi Rafał Benecki, ekonomista ING Banku.

Podkreśla jednak, że ostatnie dane z USA — np. wskaźnik ISM dla przemysłu czy tworzący go subindeks zatrudnienia — sugerują jednak, że pesymistyczny scenariusz na razie się nie realizuje.

Co z frankiem?

O ile w przypadku euro i dolara większość analityków jest podobnego zdania (złoty ma się umocnić wobec tych walut), to mocno podzielone są opinie co do perspektyw kursu CHF/PLN.

— Złoty powinien wyraźnie umocnić się w relacji do szwajcarskiego franka. Taki ruch powinien nastąpić w reakcji na osłabienie franka do głównych walut. Jego źródeł doszukujemy się w prostym odreagowaniu wcześniejszej aprecjacji franka, a także w narastających obawach przed nawrotem deflacji w szwajcarskiej gospodarce — przewiduje Marcin R. Kiepas z XTB.

Jakub Borowski z Invest- -Banku uważa, że skala dotychczasowego umocnienia kursu franka względem euro jest na tyle duża, że mocno wzrosło prawdopodobieństwo korekty, która może być wsparta przez interwencję Narodowego Banku Szwajcarii. Ale już Piotr Popławski z BGŻ przypomina, że wciąż spore obawy o stan głównych gospodarek będą sprzyjać popytowi na bezpieczne, denominowane we frankach aktywa. Maja Goettig z Banku BPH (GE) spodziewa się dalszego umocnienia franka do euro i co za tym idzie — także do złotego.

Głos pesymisty

W umocnienie złotego nie wierzy Marcin Mrowiec, ekonomista Pekao. Typuje on wzrost notowań euro na koniec września do 4,10 zł.

— Najbliższy miesiąc-dwa będą o tyle decydujące dla nastrojów na rynkach, że w danych makroekonomicznych wejdziemy w okres szybko rosnącej bazy z roku ubiegłego. Bieżące wskaźniki nie będą rosnąć tak szybko, jak było to przed rokiem — uważa Marcin Mrowiec.

Ekonomista spodziewa się, że seria dwóch-trzech danych popsuje globalne nastroje, co przełoży się na osłabienie złotego. Ale to nie wszystko.

— Obawiam się, że powoli wyczerpuje się czas naszego pozytywnego postrzegania jako "zielonej wyspy wzrostu gospodarczego". Bez reform Polska może zacząć być postrzegana jako kraj niemający ochoty dokonać niezbędnych korekt budżetowych. Tak wysokie deficyty w warunkach wzrostu gospodarczego na dłuższą metę są nie do zaakceptowania — mówi Marcin Mrowiec.

RANKING

1

Piotr Bielski, Piotr Bujak, BZ WBK

2

Arkadiusz Krześniak, Deutsche Bank

3

Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

4

Jarosław Janecki, Societe Generale

5

Ernest Pytlarczyk, BRE Bank

Ranking sporządzono na podstawie typowań analityków w ostatnich 12 miesiącach. Im mniejsze łączne odchylenie prognoz od rzeczywistych kursów, tym wyższa pozycja w klasyfikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu