Nasze coraz droższe państwo

opublikowano: 05-05-2019, 22:00

23 tys. zł rocznie kosztują Polaka wydatki państwa i jego instytucji. Ponad 5 tys. zł więcej niż 8 lat temu.

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) przedstawiło wyniki ósmej edycji badania „Rachunek od państwa”. Pokazuje on strukturę wszelkich wydatków państwa, w tym samorządów, w przeliczeniu na obywatela. W 2018 r. państwo wystawiło rachunek statystycznemu Polakowi na 23,1 tys. zł. To koszt o 1,6 tys. zł wyższy niż w 2017 r. i aż 5 tys. zł wyższy niż w 2011 r., podczas pierwszej edycja tego badania (18 tys. zł).

Autorzy raportu podkreślają, że brali pod uwagę nie tylko „stricte” wydatki państwa („rządu”), ale również samorządów, Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zarządzanego przez ZUS, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i wielu innych instytucji państwowych (łącznie jest ich ponad 60 tys.). Emerytury i renty, służba zdrowia i edukacja pochłaniają ponad połowę wydatków państwa.

Okazuje się, że naszych obywateli najwięcej kosztuje tzw. socjal, czyli emerytury i renty, pomoc społeczna, ochrona zdrowia, przedszkola i szkoły (najwyższe koszty w ramce). Z innych ciekawych wydatków państwa warto wskazać, że w przeliczeniu na mieszkańca koszt programu Rodzina 500+ wynosi 590 zł. Na wojsko np. wydajemy 855 zł, na drogi krajowe 545 zł, na kulturę 301 zł, a na sport i wypoczynek 182 zł. Autorzy badania podkreślają, że ich raport przedstawia wydatki państwa na przeciętnego obywatela w bardzo dużym uproszczeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane