Nasze firmy nie zyskają na BSE

Maciej Zbiejcik
12-02-2001, 00:00

Nasze firmy nie zyskają na BSE

Od kilku tygodni światowy rynek mięsa zdominowały informacje na temat odkrywania coraz to nowych przypadków choroby szalonych krów. Niedługo przekonamy się, jak pod tym względem wypadła unijna ocena Polski. Jednak już teraz pojawia się wiele spekulacji, z których wynika, że nasz kraj zostanie zakwalifikowany do państw wyjątkowo zagrożonych chorobą BSE. To oczywiście przesądziłoby o całkowitej izolacji polskiej wołowiny od rynku zachodniej Europy.

Jednak wielu specjalistów z tej branży nie robi z tego wielkiej tragedii. Po pierwsze, nasz kraj nigdy nie uchodził za potentata w produkcji wołowiny. W związku z tym Polska nie zalicza się do czołówki państw eksportujących ten rodzaj mięsa.

Śledząc ostatnie zestawienia Komisji Europejskiej, produkcja wołowiny w najbliższych dwóch latach w krajach Piętnastki powinna wynieść odpowiednio 7,9 mln ton oraz około 8,1 mln ton. Natomiast spożycie tego mięsa w 2001 roku i kilku następnych latach nie powinno przekroczyć 7,7 mln ton. Zatem tak na dobrą sprawę kraje Unii Europejskiej są same w stanie zaspokoić apetyt konsumentów z zachodniej Europy, przynajmniej w kwestii wołowiny.

Raczej pewne jest, że nie uda się skorzystać krajowym hodowcom i przetwórcom mięsa wołowego na unijnej aferze wywołanej BSE. W tej chwili większość specjalistów patrzy na to z innej perspektywy. Nie wykluczają oni, że zawirowanie na rynku wołowiny może przełożyć się na wzrost popytu na wieprzowinę lub drób.

Niestety w przypadku eksportu wieprzowiny czeka nas kolejne rozczarowanie. Nasz kraj nadal nie może wysyłać do UE nieprzetworzonej wieprzowiny. Unijny zakaz bierze się z tego, że Polska nadal uznawana jest za państwo, w którym występuje klasyczny pomór świń. Ludzie z branży za taki stan rzeczy obwiniają Głównego Weterynarza Kraju. Według nich, nie robi on praktycznie nic, aby wreszcie zniesiono ten zakaz. Oczywiście taki stan jest na rękę innym krajom eksportującym wieprzowinę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nasze firmy nie zyskają na BSE