NATO reformuje system budżetowy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-05-2005, 17:21

W ramach lepszego finansowania misji pokojowych, w czasie których często brakuje środków, członkowie NATO zdecydowali się zreformować skomplikowane zasady budżetowe - poinformował w środę jeden z przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W ramach lepszego finansowania misji pokojowych, w czasie których często brakuje środków, członkowie NATO zdecydowali się zreformować skomplikowane zasady budżetowe - poinformował w środę jeden z przedstawicieli Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Uruchomienie nowego systemu budżetowego planuje się na styczeń 2006 roku, a okres przejściowy będzie trwał przez około 10 lat - powiedział cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel sojuszu, który zastrzegł sobie anonimowość.

System podziału kosztów w wynoszącym około 1,5 mld dolarów budżecie NATO przez niemal 40 lat pozostawał bez zmian, choć kryteria, na których bazował, wielu członków sojuszu uważało za niejasne i niesprawiedliwe.

Nowy system budżetowy będzie powiązany z produktem krajowym brutto krajów członkowskich.

Według nowych zasad łączących wpłaty do natowskiego budżetu z PKB, Hiszpania, Włochy oraz Grecja będą płaciły wyższe składki. Udziały innych krajów, takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Dania, które twierdzą, iż płacą zbyt wiele, zmniejszą się. Natomiast wpłaty USA pozostaną bez zmian.

Dyplomaci NATO twierdzą, że Grecja w tej chwili wnosi do budżetu mniej niż jedną trzecią środków, które wpłacałaby w przypadku systemu powiązanego z PKB, Dania natomiast płaci aktualnie ponad dwukrotnie wyższą sumę, niż w wpłacałaby w nowym systemie.

Reuter informuje, że porozumienie w sprawie budżetu oznacza, iż sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer może rozpocząć w sojuszu debatę na temat stworzenia funduszu, którego celem byłoby wspólne finansowanie operacji.

Aktualnie w większości przypadków za misje NATO płacą kraje, które w nich uczestniczą. Agencja dodaje, że ten sposób finansowania operacji niejednokrotnie okazał się nieskuteczny - podczas misji pokojowej w Afganistanie członkowie sojuszu niechętnie ponosili koszty wysyłania żołnierzy i sprzętu, takiego jak śmigłowce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NATO reformuje system budżetowy