NATO: Rosja nadal wspiera separatystów na Ukrainie

PAP
12-04-2015, 08:45

Rosja poważnie narusza porozumienie o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy, przemieszczając przez otwartą granicę rosyjsko-ukraińską wojsko i sprzęt - podał "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) powołując się na przedstawiciela NATO.

"Obserwujemy nadal rosyjskie wsparcie dla separatystów w postaci uzbrojenia, oddziałów i szkolenia. Rosja przemieszcza przez otwartą granicę z Ukrainą tam i z powrotem oddziały i uzbrojenie" - powiedział "FAS" przedstawiciel Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"FAS" jest niedzielnym wydaniem dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Materiał o Ukrainie ukazał się w sobotę wieczorem w internetowym wydaniu gazety.

Dostarczane przez Rosjan uzbrojenie składa się z czołgów, pojazdów opancerzonych, artylerii i systemów obrony przeciwlotniczej. Przedstawiciel NATO podkreślił, że Rosja przekazała też nowoczesne czołgi T-80 i T-90.

Separatyści dysponują obecnie większą ilością rosyjskiej broni niż przedtem, co jest niezgodne z porozumieniem z Mińska. Jak zaznacza "FAS", NATO nie uczestniczy w spekulacjach co do zamiarów separatystów. Sojusz uważa jednak, że ewentualne rozszerzenie kontrolowanego przez nich obszaru jest nie do zaakceptowania.

W obecności przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy 12 lutego w Mińsku uzgodniono zawarcie rozejmu pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie. W poniedziałek w Berlinie ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów będą dyskutować o realizacji porozumienia.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / NATO: Rosja nadal wspiera separatystów na Ukrainie